ÇOCUĞUNUZUN DAVRANIŞI HER ZAMAN DUYUSAL MI?

Ebeveynler çocuklarında ki sorunla ilgili bir teşhis konulduğunda rahatlama yaşar. Duyu Bütünleme Bozukluğu teşhisi de aileyi rahatlatan bir teşhistir. Sonunda evdeki davranış zorluklarının nedenlerine verilecek bir cevap vardır. Her şey kristal berraklığına bürünür. 

Duyu bütünleme ile ilgili bilgi edinen ebeveyn artık her konuya duyusal açıdan yaklaşma becerisi kazanır. Böylece çözüm yollarını görmeye ve uyguladıkça gelişmeye başlar. Çünkü çocuğun karmaşık bulduğu duyuları algılama, işlemleme ve uygun davranışı oluşturma aşamalarında zorlanma nedeninin merkezi sinir sistemi olduğunu ebeveyn öğrenmiştir.

Kalabalık bir yere gidilecekse ve gürültülüyse gürültü önleyici kulaklık kullanmak ve derin bası sağlamak için bolca sarılmak,

Kokunun baskın olduğu bir yere gidilecekse sakinleştirici kokular kullanmak, güneş gözlüğü veya şapka ile görsel hassasiyeti azaltmak,

Birkaç kitap, oyuncak gibi istediği anda çocuğa verebileceğiniz alternatifleri oluşturmak ve uygulamak kolay olmasa da sonuçları gördükçe bunlara değer olduğu görülür.

DUYUSAL AKILLI EBEVEYN

Duyusal akıllı ebeveynlikte “her şeyin bir nedeni” vardır. Matematik gibi soyut değildir ve mantıklı bir cevap bulunabilir. Duyu bütünleme problemi, dikkat eksikliği ev hiperaktivite bozukluğu, otizm spektrum bozukluğu veya anksiyete gibi bir teşhise bağlı olmadan objektif gözlemle davranış analizi yapılması çözümü kolaylaştırır.

Sorun: havuçları yemedi

Duyusal akıllı ebeveyn: havuçları çok pişirmiş olmalıyım

Sorun: ayakkabılarını giymek istemedi

Duyusal akıllı ebeveyn: ayakları bu ayakkabıda rahat değil sanırım başka alternatifler sunmalıyım

Sorun: mağazaya girmek istemedi

Duyusal akıllı ebeveyn: mağaza çok parlak ışıklı, gürültülü ya da kokulu olabilir

Kendi yaşadığınız zorlukları başka aileler ile paylaştığınızda aynı sorunları yaşadığınızı ve farklı çözüm alternatiflerini öğrendiğinizi görebilirsiniz.

Çocuğunuz banyo yapmayı sevmiyor olabilir. Havlu, sabun, ödül ya da pek çok alternatif sonuç almanızı sağlamamış olabilir. Aynı yaştaki bir çocuğun annesiyle vakit geçirip aynı problemi yaşadığınızı öğrendiğinizde, bunun tipik bir çocuk problemi olduğunu anlayabilirsiniz. Belki de sorun ses, doku ya da sıcaklık ile ilgili değildir.

MARJİNAL ÇOCUKLAR

Ebeveynler çocuklarına bir teşhis konduğunda hastalık ve yapılacaklar hakkında pek çok farklı kaynaktan bilgi edinmeye çalışır. Öğrenmek için farklı kanallar bulur. Duyusal lensler ile gözlemleyerek duyusal stratejiler bulurken bazen kaybolabilirler. Yaşları ve gelişimleri için tipik olan şeyleri deneyimleyebilen bir çocuk olduğunu unutabilirler. Çünkü çocuklarının başarılı olması için yardım etmek isterler. 

Ebeveynler çocuklarına bir teşhis konulduğunda hala çocuk olduğunu unutmamalı. Sorunlar olabilir. Evet, bazen gerçekten tuhaf davranışlara sahip olabilirler. Çünkü onlar çocuk ve çocuklar bazen yetişkin gözüyle bakıldığında tuhaf davranabilirler.

Devamlı ses çıkarma isteği sizi rahatsız edebilir ama bu durum duyusal arayış değil kendini iyi hissetmesi ile ilgili olabilir.Müzik ile ilgili bir meslek sahibi olacak ve eşsiz işitsel işlemlemesi ile çok başarılı ve mutlu olacaktır.

 

 

 

 

 

 

21.09.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya