PANDEMİ ve DUYUSAL SORUNLAR

Kanada da yaşayan bir çocuk doktora şu soruyu sordu:

"Sizce Covid, 162 yaşıma kadar bitecek mi?" 
Çocuklar, yalın ve açık şekilde akıllarında olan her şeyi dürüstçe söyler. En korkunç şeyleri bile.

Pandemi yetişkinleri bile şaşkına çevirmişken, herhangi bir uyarı olmadan çevrimiçi dersler için ekranın önünde olan çocukları da etkiledi.  

Hindistan, ABD, Kanada, İspanya, Brezilya, Endonezya, İsveç, Lübnan, Şili ve Nijerya dahil olmak üzere dünyanın 10 ülkesinden çocuk psikologları, video görüşme ve e-posta ile çocuklarla etkileşim kurarak 10 aylık bir çalışma yaptı. Sonuçlar şaşırtıcı olmasa gerek.

Çalışmaya dahil edilen beş çocuktan en az ikisi, çevrimiçi derslere katılmakla doğrudan bağlantılı olarak hiperaktivite, dikkat eksikliği ya da duyusal sorunlar ile ilgili belirtiler gösteriyor. Gençler arasında anksiyete ve depresyon vakaları, erken dönem seviyelerinden nerdeyse iki katına çıkmış durumda. Birçoğu sevdiklerini kaybetme korkusu ve geleceğinin belirsizliği ile ilgili düşüncelerle boğuşuyor.

Tüm dünya çevrimiçi derslere doğru hibrit bir eğitim sistemi düşünürken psikologlar, çocukların ruh sağlıklarının kısa ve uzun vadeli etkilenimlerinin öncelikle tartışılması gerektiğinde hemfikir.

Online Eğitimin etkilerini ise şöyle sıralamışlar:

  • Çocuklar kendilerini düzenlemekte zorlanıyor. Ödevlerini yapmıyor. Çevrimiçi dersler sırasında internette geziniyor, oyun oynuyor ve girmemeleri gereken pornografik sayfaları görüyor.
  • Ekran süresinin tavan yapması ile kopya çekme ve endişeyle kekeleme arttı.
  • Kısa vadede çocukların psikolojik değerlendirmelerini yapmak ya da teşhis koymak zor olsa da uzun vadede teşhis edilmemiş ve tedavi edilmemiş çocuklar, bir halk sağlığı sorununa yol açabilir.

Okulun Eğlenceli ve Sıkıcı Kısmı

Çevrimiçi derslerle evde eğitimlerine devam eden çocuklar okulun sıkıcı kısmı olan sınıf ortamına sahip oluyor. Ancak arkadaşlarla oyun oynamak ve etkileşim kurmak gibi eğlenceli kısmını yaşayamıyor.

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden çocuk psikologları 1.ve 3. sınıf arasındaki çocukların okumayı öğrenme ve temel hesaplamalarda zorlanmalarını endişeyle takip ettiklerini ifade ediyor.  

Lübnan’da davranış problemeleri, anksiyete ve depresyon, Nijerya’da ebeveyn – çocuk arasındaki ilişkilerde kopmalar görülüyor.

Sosyal sınıflar arasındaki eğitim boşluğu gittikçe genişliyor. İnternet, bilgisayar, tablet gibi erişim araçlarında sıkıntılar yaşayan ailelelerin çocukları daha da geri noktada kalıyor.

Beden ve Ruh Sağlığı Bir Bütün

Michigan Üniversitesi Pediatri Profesörleri çocukların stres ipuçlarını ebeveyn ve öğretmenlerin takip etmesini öneriyor. Esneme hareketleri, bedenin aktifleşmesi ile ruh sağlığını da olumlu etkiliyor.

Pandemi dönemi okullara eğitim sisteminin yeni şeklini düşünmeleri için fırsat verdi. Artık çocuklarda öğrenme arzusunun aşılanmasının gerektiği ve çevrimiçi derslerin daha kısa ve daha etkileşimli olması gerektiği düşünülüyor.

Duyusal Pencereden Bakış

Pandemi dönemi çocukların tüm duyularını olumsuz etkiledi. En çok etkilenim görme, dokunma ve beden farkındalığı duyusunda oldu.

Sık sık el yıkama dokunma hassasiyetine, az hareket denge ve koordinasyonda zayıflamaya, online dersler işitsel ve/veya görsel hassasiyete, sosyalleşmenin azalması konuşmanın gecikmesine ya da kekeleme gibi sorunlara, iç duyumun olumsuz etkilenmesi ile empati yeteneğinde azalma ve duygusal bozukluklara yol açarak küçük yaşlardan itibaren çocukların fiziksel, zihinsel, dil ve psikolojik gelişimini olumsuz etkiliyor.

Kaynak:

https://economictimes.indiatimes.com/tech/technology/kids-the-pandemic-a-mental-health-challenge/articleshow/79787590.cms

24.01.2021

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya