SU OYUNLARI

Su, saatlerce süren bir eğlence ve çok sayıda harika öğrenme fırsatı sağlayan önemli bir doğal malzemedir. Suyla oynamanın tüm faydalarını ve onu günlük oyun programınıza kolayca dahil etmek için ipuçlarını sizin için listeledik. Su oyununun çok fazla fırsat sunduğunu ve çocuğunuza oyun yoluyla öğrenmeye erken bir başlangıç ​​sağlayacağını bilmek heyecan vericidir. Çocuklar su oyunundan çok yararlanırlar. Çocukların kendi yöntemleriyle keşfedip deneyimleyebilecekleri harika bir oyun kaynağıdır. Çeşitli deneyimler sunarak ve çocukların kendi fikirlerini takip etmelerine izin vererek, çok çeşitli değerli öğrenme, deney ve keşiflere yol açacak doğal meraklarını teşvik edebiliriz.

Çocuklar, sunulan aktiviteye bağlı olarak su oyununu hem sakinleştirici hem de canlandırıcı bulabilirler. Suyun içinde güçlü bir şekilde zıplamak, tekmelenmek ve koşmak; bastırılmış enerji için mükemmel bir çıkış olabilir. Çocukların eğlenmesi ve stres atması için harika bir yol.

Su oyunu gürültülü ve yorucu olmak zorunda değildir. Çocukların sessizce daldığı sakin bir aktivite de olabilir. Bir boyama sayfasında kendinizi kaybetmeye benzer bir şekilde, çocuklar ellerini suda gezdirmenin, suyu dökmenin ve suyun içinde gezmenin rahatlatıcı ve tekrarlayan doğasından yararlanırlar. Tıpkı yetişkinlerin sıcak bir banyoda dinlenmekten hoşlanması gibi, çocuklar da hafif su oyunlarının fiziksel tekrarında kendilerini kaybedebilir, gevşemelerine, düşüncelerini düzene sokmalarına ve rahatlamalarına izin verebilir.

Kaba ve ince motor becerileri geliştirmek için birçok fırsat sunar. Küçük bir bebeğin önüne dökülen suyu gösterip izlemeniz yeterlidir. Suyu hissetmek için uzanacak, önce avuçlarıyla ardından parmaklarıyla suyu yakalamaya çalışacak. Böylece gelişme devam edecektir. Çocuklar kepçeyle su dökerken ve kapları doldurup boşaltırken ince motor becerileri, el ve göz koordinasyonu sürekli olarak gelişir. Çocuklar daha ağır kaplarla su taşımaya ve dökmeye teşvik edildikçe kaba motor becerileri ve kas gücü gelişir. Bir havuz edinme, yüzme havuzuna gitme, suyun içinde tekmelenme, su sıçratma, ellerini suda gezdirme motor gruplarında, koordinasyon ve kuvvetlenmenin harika bir yoludur.

Su oyunu, çocuklara sadece bir başka çocukla veya tüm grupla çalışırken önemli sosyal becerileri  geliştirmeleri için birçok fırsat sunar. Çocukların sudaki fiziksel alanı ve oyun öğelerini paylaşırken paylaşmayı ve sırayla almayı öğrenmeleri için harika bir yoldur. Su oyunu, çocukların diğer çocukların fikirlerini takip edip onlara katıldıkları ya da aynı şekilde kendileri bir fikir başlattıkları için “birinin yanında oynamaktan” gerçekten “biriyle oynamaya” ilk adımlarını atmaları için bir yol olabilir. Bir kovayı küçük bardaklardan su kepçeleriyle doldurmak gibi basit bir iş olabilir. Bu ekip çalışması ve işbirliği, gelecekte arkadaşlıklar için gerekli olan becerilerin geliştirilmesinde önemli adımlardır.

Su oyunları o kadar çok yönlüdür ki ister dinozorlar, ister çamur, ister araba yıkamak için süngerler ve köpükler olsun; ona hemen hemen her oyun öğesini ekleyebilirsiniz, olasılıklar sonsuzdur. Elbette suyla oynamanın her yolu; tüm oyun öğeleri ve ilgili oyun senaryoları için yeni kelime seçimlerini beraberinde getiriyor. Bu nedenle yeni kelime haznesi oluşturmak için harika bir kaynaktır. Çocuklar pek çok yeni kelime geliştirmenin yanı sıra suyla oynarken iletişim ve dil becerilerini de geliştirebilirler. Küçük çocuklar tek başlarına oynarken bile genellikle oyun durumunu yüksek sesle anlatırlar, kelimeleri bir araya getirme alıştırması yapar ve cümle yapısı oluştururlar. Çocuklar başkalarıyla oynarken konuşmalarda sıra alma ve dinleme alıştırması da yapabilirler.

Su oyunlarını çocukların hayal gücünü ve yaratıcılığını genişletmek için zengin ve değerli oyun deneyimleri sağlamak için kullanabiliriz. Su oyununu anında değiştirmenin kolay yolu, gıda boyası ile renk eklemek veya bulaşık sabunu veya banyo köpüğü ile kabarcıklar eklemektir. Dökme malzemelerinin boyutunu düzenli olarak değiştirin ve suya eklemek için çeşitli oyun öğeleri, suda ıslanmayan kitaplar, araçlar, tekneler, tuğlalar, her şey kullanılabilir. Çocuklara suya ekleyecekleri alışılmadık şeyler sunmak, araştırmalarını canlandırmak için harika bir yol olabilir ve genellikle oyunları alışılmadık şekillerde ele alırlar. Çocuklar oynarken yumuşayacak ve dağılacak karton kaplar veya meyveler, çam kozalakları, un gibi doğal ürünler eklemeye ne dersiniz? İlgiyi arttırmanın pek çok yolu var.

Su oyunu; çocuklara problem çözme, sorgulama, keşfetme ve deney yapmaları için birçok fırsat sunar. Su bilimini araştırıyor, neyin yüzüp battığını ya da suyun bir su çarkını nasıl hareket ettirdiğini inceliyor olabilirler. Suyun özelliklerine ilişkin anlayışlarını geliştiriyor ve suyun yokuş aşağı aktığını ve yatay bir seviyede duracağını keşfediyor olabilirler. Matematik becerilerini geliştiriyor ve büyük bir kovayı doldurmak için kaç küçük su kabı gerektiğini tahmin ediyor olabilirler. Bir sürahinin kenarındaki ölçümleri araştırıyor ve “fazla” veya “daha az” gibi matematiksel terimleri öğreniyor olabilirler. Su oyunu çok farklı şekillerde olabilir ve her yeni aktivite, öğrenmeyi birçok heyecan verici yolla geliştirme ve pekiştirme potansiyeli sunar.

Havalar ısındığında ve uygun bir alana sahip olduğumuzda su ile oyun aktiviteleri kurmak genellikle en kolayıdır. Ancak bu, diğer zamanlarda da su oyunlarını kuramayacağımız anlamına gelmemelidir. Su oyunu; hava durumu ve uygun alan ne olursa olsun, içeride veya dışarıda her gün keyif alınarak yapılan bir şey olabilir. Çocuklar, lavaboda ve banyoda oynamaktan veya yerde bir kova su ile oynamaktan da aynı şekilde yararlanabilir. Dağınıklık ve alan eksikliği fikrinin sizi ertelemesine izin vermeyin. Zemini korumak için plastik torbayı kesip üzerine bir havlu koyarak yere sermek yeterlidir. Banyo zamanının her türlü su oyunu fikri için kullanılabileceğini de unutmayın.  

Resim Hai Nguyen Tien tarafından Pixabay'a yüklendi 

16.06.2021

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya