BEDEN FARKINDALIĞI

Duyular sadece görme, koklama, tatma, dokunma ve işitmeden daha fazlasına yardımcı olur. Dengede kalmaktan bisiklete binmeye, ne zaman acıktığımızı ve susadığımızı bilmeye kadar her şeyde duyular önemli bir rol oynar.

 

Beden Farkındalığı (Proprioseptif) Duyusu Nedir?

 

Bu duyunun ne olduğunu anlamak için gözlerinizi kapatın ve ellerinizi uzatın. Kollarınızı ve ellerinizi hareket ettirin. Gözleriniz kapalıyken bile ellerinizin vücudunuzdan ne kadar uzakta veya yakın olduğunu söyleyebilir misiniz? İşte bu proprioseptif duyunuz.

 

Proprioseptif, beden farkındalığı duygusudur. Vücudumuzun parçalarını aramak zorunda kalmadan nerede olduğunu bize söyler. Bu, vücut bölümlerinin birbirine göre nerede olduğunu bilmeye yardımcı olur. Koordinasyon becerilerimizi güçlendirir. Ayrıca nesneleri tutarken, iterken, çekerken veya kaldırırken ne kadar kuvvet kullanmamız gerektiğini de söyler.

 

Beden Farkındalığı Duyusu Nereden Geliyor?

 

Bu duyu, kaslar, tendonlar ve derideki özel reseptörler tarafından algılanır. Bu reseptörler, vücut parçalarımızın uzayda nerede olduğunu bize bildirmek için beynimizle iletişim kurar.

Yaşamın ilk yıllarında gelişen proprioseptif duyumuz, zihnimizde vücut parçamızın nerede olduğuna dair bir harita oluşturur. Görme, beden farkındalığına yardımcı olur , ancak vücut parçalarınızın nerede olduğunu bilmek için vücut parçalarınızı görmeniz gerekli değildir.

 

Beden Farkındalığı Duyusunun Örnekleri Nelerdir ?

 

  • Yüze Dokunmak Ya Da El Ayaklarına Dokunmak: Bebeğin 4-6 aylık dönüm noktalarından biri, elleriyle ayaklarına dokunduğu “ayaklarını bulmak”tır. Bu dönüm noktası, ancak vücudun zihinsel bir haritasını oluşturarak mümkün olur.
  • Saçı Taramak: Bu duyu, boşlukta nerede olduğumuzu bilmemize yardımcı olur ve fırça ile yüzümüze çarpmadan veya saçlarımızı kaçırmadan saçlarımıza ulaşmamıza yardımcı olur. Saçlarımızı tararken uygun miktarda kuvvet kullanmamıza yardımcı olur ve herhangi bir ağrıya neden olmaz.
  • Yumurta Tutmak:  Yumurtayı tutarken çatlamaması için ne kadar kuvvet kullanmamız gerektiğini söyler.
  • Spor Yapmak: Bir topu yakalamak için bir elin ne kadar uzatılacağını veya bir topa vurmak veya bir tabana basmak için bir ayağa ne kadar ulaşılacağını bilmeye yardımcı olur.
  • Yazma veya Çizme: Bu duyu, bize yazmanın ne kadar zor olduğunu söyler. Böylece yazı gereçlerinizi kağıt üzerinde kırmazsınız.

 

Çocuğunuzun Proprioseptif Bir Sorunu Olabileceğine Dair Işaretler Nelerdir?

 

Proprioseptif bir işleme sorunu kişiden kişiye değişebilir. Bazen kendini kontrol eksikliği gibi görünecektir. Özdenetimle mücadele eden çocuklar, itme, ısırma veya tekmeleme ile sert oyun oynayabilirler. Ne kadar kuvvet uygulanacağını bilmek beden farkındalığı duyusu reseptörlerinin bir parçası olduğundan , proprioseptif sorunu olan çocuklar çok sert yazabilir ve yazı gereçlerini kırabilir veya sık sık nesneleri düşürebilirler.

 

Proprioseptif sorunlar, koordinasyon eksikliğinden dolayı sakarlık gibi görünebilir. Çocuklar tek ayak üzerinde durmakta zorlanabilir, düzenli olarak insanlara veya nesnelere çarpabilir veya basamaklardan düşebilir.

 

Bebeğin Proprioseptif Duyusunun Gelişmesine Nasıl Yardımcı Olabilirsiniz?

 

  • Kundaklama Yapın: Yarım kundak, bebeğin vücut parçalarının nerede olduğuyla ilgili bilgi sahibi olmasına yardımcı olur.
  • Bebek Esneme Hareketleri Yapın: Hafif eklem ve bacak/kol germeleri yaparak beden farkındalığı duyusu alıcılarını uyarın.
  • Bebek Masajı Yapın: Böylece bebek zihninde vücut haritasını oluşturabilir.
  • Karınüstü Vakit Geçirmesini Sağlayın: Bebek için yaşa uygun fiziksel aktivitelerin yanı sıra emekleme ve yürüme gibi kaba motor gelişimini teşvik edin .
  • Bebek Oyunları Oynayın: Birçok bebek oyunu bu duyguyu geliştirmeye yardımcı olur. İşte size yardımcı olacak bir tane: Yaklaşık 6 aylıkken, bir kutuya farklı dokulu nesneler (ör. eşarplar) koyun ve bebeğin bunları kutudaki bir delikten çekmesine izin verin.

 

Kaynak: https://pathways.org/what-is-the-proprioception-sense/

Resim congerdesign tarafından Pixabay'a yüklendi 

28.06.2021

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya