EVDEYİZ…

Her kafadan bir ses çıkıyor… Virüs hakkında hakikaten son derece tedirgin edici yorumlar var. Kime sorarsanız, sosyal medyanın etkisiyle savrulan bilgi bombardımanından boğulmuş durumda. Bir yanda yaza kalmaz diyenler var diğer yanda hayat bir daha eskisi gibi olmayacak diyenler. Bugünlerde yapılabilecek en iyi şey, yavaşlamak, dinlenmek, düşünmek (nerede yanlış yapıyoruz üzerine) ve okumak galiba.

Dünya tarihindeki en ölümcül salgın, 1300’lü yıllarda önce yine Asya kıtasında başlayan ve sonrasında Avrupa’yı da etkisi altına alan “Kara Veba“. Benzer şekilde, Kolera Salgını, Çiçek Hastalığı, AIDS, SARS, Ebola gibi birçok yaygın ölümlere neden olmuş. Elbette bunu da aşacağız.

Önemli olan bu yaşananlardan ders çıkartarak panik yapmadan önlem almak ve günlük yaşantımızı buna göre düzenleyerek sorumluluklarımızı yerine getirmek.

Bir pediatrik fizyoterapist olarak, geniş kapsamlı, büyük puntolu, altı çizili yorumlar yapmak istemem ancak bu günlerde fizik tedavi seanslarına geçici bir süre ara vermek zorunda kalan çocuklar ve aileleri için bazı önerilerim olacak.

HİJYENİK OLMAYAN ORTAMLARDAN UZAK KALIN: Gittiğiniz ortamda sizden önce orada bulunan kişileri, hijyen kurallarını bilmeniz imkansız. Az temas, az görüşme ilk aşamada dikkat edilmesi gereken en önemli kural.

Hijyenin önemi; hassas, bağışıklık sistemi düşük çocuklarda çok daha ön planda olmalıdır. Fizyoterapistin egzersiz yaptığı ortamın, kullanılan materyallerin, uygulayıcının hijyen kurallarına ne kadar önem verdiğini mutlaka sorgulayın.

ÇOCUĞUNUZU GÖZLEMLEYİN: Terapilerde öncelik, çocuğu dikkatle gözlemlemektir. Tedavi, hastane, ilaç, beslenme derken, aileler çocuğu gözlemlemeye fırsat bulamayabilir. İşte size kocaman fırsat. Çocuğunuzun ihtiyacını sorgulayın. Belki bir kurumdan başka bir kuruma giderken o da yoruldu. Biraz sakinliğe, ebeveyn şefkatine, ilgisine, temasına, konuşmasına ihtiyacı var. Farklı zaman ve durumlarda çocuğunuzu gözlemleyerek belki de daha önce fark etmediğiniz yeni bir hareketini görecek ve birlikte çok sevineceksiniz.

EGZERSİZ YAPIN: Yeni tedaviye başlayan aileler biraz çekiniyor olsa da yıllar içinde iyi gözlem yapan ebeveynler, çocuğun terapi seansındaki egzersizlerini öğrenmekte ve çocuklarına güzel bir şekilde uygulayabilmekte. Fizyoterapistinize danışarak (görüntülü konuşabilirsiniz) çocuğunuza özel olan ev ortamında yapabileceklerinizi not edebilir ve zamanı maksimum fayda ile geçirebilirsiniz.

DUYUSAL AKTİVİTELERİN TAM ZAMANI: İnternet sitemizde örneklerini bulabileceğiniz görme, işitme, dokunma, vestibüler, proprioseptif, koku ve tat duyusunu geliştirici duyusal aktivitelerden çocuğunuzun yaşına, kapasitesine uygun olanlarını uygulayabilirsiniz. Özellikle; ailenin diğer fertleri ile birlikte yapılabilecek aktiviteler son derece keyifli ve faydalı olacaktır.

KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN. Okul, hastane, iş, ev derken kendinize ayıramadığınız zamanı bu dönemde ayırmanız daha sonraki döneme daha bilinçli, zinde ve istekli başlamanızı sağlayacaktır. Bu fırsatı kaçırmayın.

TEMAS YOLUYLA BULAŞAN HASTALIKLARDAN KORUNMA YOLLARINI ÖĞRENİN. Dönemsel değil her zaman hastalıklardan korunmak için stratejiler oluşturun. Virüsler uygun ısı, nem ve besin bulduklarında hızlıca ürerler. Bildiğimiz bazı tedbirleri bir kez daha hatırlamakta fayda var: Tuvalet ve yemek öncesi ve sonrasında, dışarıdan eve gelince eller sabun ve su ile 30 sn yıkanıp kurutulursa mikrobun üreme ortamı kontrol altına alınmış olur. Öksürürken, aksırırken ağzın kapatılması önemli. İçme sularının kalitesi de. Çiğ sebze ve meyveler akan su altında yıkanmalı ve iyice pişirin. Çiğ süt tercih ediliyorsa gerektiği kadar kaynatılmalı. Gıda maddeleri mümkün olduğunca taze tüketilmeli. Günlük rutinde kullanılan fırça, tarak, bardak gibi eşyalarınızı kişiselleştirilmeli. Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalı…

ÇOK ACİL OLMADIKÇA SAĞLIK KURULUŞLARINA BAŞVURMAYIN: Kendinizde ya da çocuğunuzda hastalık ile ilgili belirtilerin olduğuna gerçekten inanıyorsanız her şehirde devletin belirlediği hastanelere başvurabilirsiniz. Bu durum dışında hastaneye gitmeniz, acil vakaların tedavilerini aksatabilir sizin de salgın hastalık mikrobu ya da başka bir mikroba maruz kalmanıza neden olabilir. Bu dönemde çocuğunuzun ve kendinizin sağlığına dikkat etmeniz, kalabalık ortamlardan uzak durmanız ve uzmanların önerilerini uygulamanız en doğrusu olacaktır. Hayat tekrar normale döndüğünde belirleyeceğiniz terapi ortamında hijyenik özen konusunda seçici olun.

COVID-19 VİRÜSÜ İÇİN ÖZEL YAPILMASI GEREKENLERİ ÖĞRENİN. Doğru bilgiye ulaşmak ve panik yapmamak şu dönem için içinizi rahatlatır. 7 yaşından daha küçük çocuklarda bilgi kirliliğini ve endişeyi önlemek için aşağıda linki bulunan web sayfası Manuela MOLINA tarafından hazırlanmış. Çok sayıda dile çevrilmiş. (Büyük hizmet…) Siz de Türkçe olarak okuyup çıktısını alıp boyamanız, içini doldurmanız yararlı olabilir. Çünkü ebeveyn olarak endişeli olursanız çocuk da endişelenir, huzursuzlanır. https://www.mindheart.co/descargables

İlerleyen günlerde sizlerle evde yapabileceğiniz aktivitelerden örnekler içeren yazılar paylaşacağım

https://acilafet.saglik.gov.tr/TR,64512/korona.html

11.08.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya