NEDEN DUYU TERAPİSİ?

Duyu Bütünleme Bozukluğu, merkezi sinir sisteminde oluşur. Beyin, gelen duyusal uyarıları alamaz, organize edemez ya da bu verileri yorumlayarak anlamlı ve tutarlı bir cevap oluşturamaz ise günlük yaşam zorlaşır ve öğrenme kısıtlanır.

Aslında hepimiz günlük hayatta duyu bütünleme bozukluğu yaşarız. Yorgunluk, uykusuzluk, stres, hastalık duyularımızı organize etmemizi kısıtlar. Ancak bu durum geçicidir ve engelleyen etmenler ortadan kalktığında düzeliriz.

Bebek ve çocuklarda görülen Duyu Bütünleme Bozukluğuna bakış açısı farklıdır. Ebeveynler hareket etmenin, dokunmanın, deneyimlemenin ve oyunun çocuğun gelişimi için ne kadar önemli olduğunu bilmeyebilir. 0-6 yaş arası oyun ile öğrenmenin aktif olduğu dönemdir ve adaptif cevap vermenin yani Duyu Bütünlemenin oluşumu buna dayanır. Çocuk, köpeğin kuyruğunu ilk defa çektiğinde olumsuz bir tepki beklemez. Köpek ısırmaya çalışırsa yaşanan olumsuzluğu beyin kaydeder. Çocuk, başını sehpaya çarptığında bir daha ki sefere daha dikkatli davranır

Duyu Bütünleme Bozukluğu olan çocuk dikkatini toplayamaz, agresif/sakin olabilir, elindekileri düşürebilir, sese aşırı/az duyarlı olabilir, yüz ifadelerini okuyamayabilir, devamlı bir yerlere çarpabilir, istemeden de olsa başkalarına zarar verebilir. Bunları istemediğinden değil, yapamadığından dolayı düzeltemiyordur.

Anne karnında başlayıp doğumla devam eden duyusal sistemin, normal gelişmesi ile temel duyuların (görme, işitme, koklama, tat, dokunma, vestibüler, proprioseptif, iç duyum) algılanır, beyinde işlenir ve adaptif cevap oluşturulur.

11.08.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya