DUYU BÜTÜNLEMEDE FIRÇALAMA TERAPİSİ

Duyularımız bize dünyadan gereken bilgileri verir. Duyular, vücudumuzun içindeki ve dışındaki uyaranlardan bilgi alır. Duyduğumuz her ses, yaptığımız her hareket, dokunduğumuz her nesne duyumlar üretir.

Duyusal Entegrasyon, kişinin vücudundan ve çevresinden aldığı tüm duyumları düzenleyen, böylece vücudun çevre içinde etkin bir şekilde çalışmasını mümkün kılan nörolojik bir süreçtir. Duyu Bütünleme Terapisinin en önemli yapıtaşlarından biri “FIRÇALAMA TERAPİSİ-WİLBARGER PROTOKOLÜ”dür.

FIRÇALAMA TERAPİSİ – WİLBARGER PROTOKOLÜ

Fırçalama Terapisi (Wilbarger Protokolü), duyu bütünleme terapisinde Duyu Diyetinin önemli bir parçasıdır. İsmini İş-Uğraşı Terapisti ve Klinik Psikolog olan “Patricia Wilbarger”den alan bu terapi, vücudun özel bir fırça ile fırçalanmasını içerir.

Fırça ile cilde yapılan derin basınç girişi derideki temas alıcılarını hedefler ve çocuğun merkezi sinir sistemini düzenlemesine yardımcı olur. Aşırı aktif reseptörleri sakinleştirebileceği gibi uyanıklık seviyesini normal seviyeye getirmeye yardımcı olur. Bu protokol, zihin-beyin-bedenin kendi kendisini organize etmesine yardımcı olmak için uyarıcı bir yöntemdir.�

FIRÇALAMA TERAPİSİNİN UYGULAMA ALANLARI

Dokunsal savunuculuk semptomları sergileyen çocuklar dokunmaya son derece duyarlıdır. Genellikle dokunulmaktan korkarlar ya da direnmezler. Aktiviteler arasında geçiş yapmakta zorluk çekerler ve uyuşuk olabilirler. Duyusal arayışta olan, seçici yiyen, yetersiz motor koordinasyonu olan, denge sorunları olan çocuklara Fırça Terapisi önerilmektedir.

FIRÇALAMA TERAPİSİ UYGULAMA BASAMAKLARI

Fırçalama Terapisinin uygulama basamakları özel bir eğitim ve uzmanlık gerektirir. Terapistin seans sırasında yapması ve ailenin de bu konuda eğitilmesi çok önemlidir.

İlk adım olarak kıyafetler tamamen çıkartılmalı, ılık ve güvenli bir ortam yaratılarak çıplak deri üzerine yumuşak, plastik Duyu Fırçası ile kollarda omuzdan ele, bacaklarda kalçadan ayağa doğru derin basınç masajı yapılır. Fırçalama sonrası omuz, dirsek, el bileği, kalça, diz ve ayak bileği eklemlerine onar tekrarlı kompresyon/basınç yapılır. Ayrıca zıplamak, duvarı itmek, şınav çekmek, trambolinde zıplamakta eklem kompresyonunu çocuğun kendi kendine yapabileceği aktiviteler arasındadır.

Tam protokolün uygulanması 2-3 dk sürer. Yüz, göğüs ve mide bölgesi hassas bölgeler olduğu için fırçalanmaz. Bu alanların fırçalanması kusma, idrar kaçırma gibi olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Fırçalama Terapisi uygulama sırasında ya da sonrasında acı vermemeli veya fiziksel hasara sebep olmamalıdır.

FIRÇALAMA TERAPİSİ UYGULAMA ÖNERİSİ

İlk olarak 2 saatte bir çocuk uyanıkken uygulanması önerilir. Ancak terapi kişiye özel olarak değiştirilebilir. Sabah uyandıktan 90 dk sonra, akşam yatmadan 90 dk önce uygulanması önerilir.

Duyusal Entegrasyon için bu terapi çok önemlidir. Zorlanacağı bilinen bir alışveriş merkezi gezisi ya da doğum günü partisi öncesinde, rahat bir uyku için yatmadan önce çocuğun sinir sistemini hazırlamak için fırçalama terapisi uygulanabilir.

FIRÇALAMA TERAPİSİNİN OLASI SONUÇLARI

Fırçalama Terapisi (Wilbarger Protokolü) ile ilgili araştırmalar az olsa da, pratikte uygulandığında terapist, aile ve çocuk tarafından olumlu geri dönüşler alınmaktadır. Hatta bazı çocuklar seans sırasında/sonrasında kendi kendilerine duyu fırçasını kullanmaya istekli olabilmektedir.

Fırçalama Terapisinin tespit edilen yararları;

 • Düzenli uygulandığında duyusal yetersizlik ve kaygı düzeyinde azalma,
 • Tedaviden birkaç saate kadar süren sakinleşme duygusu,
 • Dikkat/odaklanma süresinde artma,
 • Sosyal etkileşimde artma,
 • Yeni durumlarla başa çıkma yeteneği,
 • Daha fazla iletişim,
 • Daha iyi uyku düzeni ve kalitesi,
 • Fiziksel yaralanmalarda azalma,
 • Otokontrol,
 • Öz farkındalık,
 • Proprioseptif sistemi uyarma,
 • Motor koordinasyonda artma,
 • Dokunulma korkusunda azalma,
 • Parasempatik sinir sisteminin(kalp hızının azalması, mutluluk hormonlarının artması, kan dolaşımında artma) aktive olması,
 • Ebeveyn ve çocuk arasında güvenli bağlanmanın oluşmasıdır. �

11.08.2020