BEYİN KÜTÜPHANESİ

Çocuğunuzun beyni; gelişirken sürekli bilgi toplama, saklama ve geri alma durumundadır. Saklanan kitaplar, çocuğunuza yeni bir etkinlik sunulduğunda bir bağlam vermek ve aynı zamanda mevcut durumda nasıl gezinileceğine dair bir çerçeve sağlamak için referans olarak kullanılır. Daha sonra başvurmak üzere Beyin Kütüphanesinde yeni bilgileri toplama, kategorize etme ve saklama süreci, öğrenmenin temelini oluşturur. Bu kitaptaki aktiviteleri incelerken, aynı anda üç hedefi başarmak için tasarlandıklarını unutmayın: Birincisi duyusal sistemlere referans vermek ve geliştirmek, ikincisi öğrenme kavramlarını tanıtmak ve üçüncüsü dili tüm yönleriyle aşılamaktır.

 Otizm spektrum bozukluğu (ASD), Asperger sendromu ve duyusal işleme bozukluğu gibi nörolojik zorlukları olan birçok çocuk, bilgileri kendileri ve onları çevreleyen fiziksel çevre hakkında keşfetmeye götüren deneyimleri kolayca aramalarını engelleyecek şekilde işler. Ebeveynler, eğitimciler ve terapistler olarak, fiziksel dünyayı (aktiviteleri) gelecekteki başarıları için çocukların Beyin Kitaplıklarında kitap yazıp depolayacak deneyimleri ve katılımı teşvik edecek şekilde kurmamız gerektiğine inanıyorum.

 Çocuklara yeni bir oyuna veya etkinliğe katılmaları ve eğlenmeleri için araçlar vererek, çevrelerindeki dünyaya katılımlarını artırmak için zemin hazırlamış olursunuz.

 Nörolojik zorlukları olan çocuklar, genellikle yerleşik gelişimsel yaş çizelgelerini takip etmezler. Hangi aktivitelerin çocuğunuzun gelişimini en iyi şekilde destekleyeceğine karar verirken, çocuğunuzun beceri seviyesinin kronolojik yaşından farklı olabileceğini unutmamak önemlidir.  

Çocuğumuzla oynarken çok önemli iki şeyi aklınızda tutun. Birincisi, sabır bir erdemden daha fazlasıdır, bu bir zorunluluktur. İkincisi çocuğunuz oyunu anlamakta güçlük çekiyorsa veya tamamen etkileşime girmesini engelleyen duyusal korkuları varsa, oyunu hafifletecek şekilde uyarlamanız önemlidir. Örneğin, oyun salıncak gerektiriyorsa ve çocuğunuz korkuyorsa, ayağını yerde tutabilmek ve ileri geri sallanabilmesi için salıncağı biraz indirin. Çocuğunuzun bunu yapamayabileceğini unutmamanız gerekir. Bir aktivitenin tüm bileşenlerini anlar, ancak aktivitenin bir bileşeninde başarılı olabilir. Bundan yararlanın, aktivitenin diğer kısımlarını güçlendirmeye devam edin ve çocuğunuzun tüm aktiviteyi yavaş yavaş anlamasını sağlayın.

 

Kaynak:

Delaney T. "101 Games and Activities for Children with Autism, Asperger’s and Sensory Processing Disorders"

 

30.11.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya