KARIN ÜSTÜ AKTİVİTE ZAMANI : Hayata ilk başkaldırı

Ani bebek ölümlerini azaltmak için, 90’ların başında Amerikan Pediatri Akademisi (American Academy of Pediatrics), bebeklerin özellikle sırtüstü yatırılmalarını öneriyordu. Böylece ABD’de ani bebek ölümlerinde yüksek oranda düşürme başarısı yakalandı. Ancak, bu öneri ile bebeklerin günlük sırtüstü yatış sürelerinin uzaması, bebek arabalarının ve araba koltuklarının kullanımının artması da yan etkilerini de birlikte getirdi.

Sadece geceleri değil gündüzleri de sırtüstü yatıştan dolayı bebeklerde, kafatasında yamukluk/düzlük (pozisyonel plagiosefali), normal motor gelişim eğrisinde gecikme, lateralizasyonun (sağ-sol ayrımının) gecikmesi gibi bir çok olumsuz durumlara neden olduğu yıllar içinde ortaya çıktı.

Sırt üstü yatmayı önerenler elbette bu olumsuzlukları öngörmemişlerdi. Son yıllarda yapılan çalışmalar ve gözlemler ile bebeğimizin için karın üstü geçirilen zamanın, yapılan aktivitelerin (tummy time) fiziksel, zihinsel, ruhsal ve dil gelişimi için etkin olduğu tespit edilmiştir.

https://perifizyoterapi.com/wp-content/uploads/2019/11/babe-tummy-300x200.jpg 300w" sizes="(max-width: 600px) 100vw, 600px" />

Şimdi Karın Üstü Yatma Zamanı

Refleksler hayatidir. Yeni doğan bebek, hayatta kalmak adına karnını doyurmak için emme refleksini, beden bütünlüğünü korumak için koruyucu reflekslerini kullanır. Reflekslerin yanında bebeğin temel (görme, işitme, dokunma, koku, tat) duyuları da, anne karnında oluşmaya başlar. Doğum sonrası, dünyayı keşfetmesi için refleksler ve duyular birlikte çalışır.

Bebeğin ilk aktif hareketi elini, ayağını ağzına götürmesidir. Emme refleksinin doğal egzersizi olan bu hareketi “dönme gayreti” izler. Sırtüstü yatan bebeğimiz, etrafı ile etkileşime geçmek için dönmeye çalışır. Dönmek, dünyayı doğru algılamak için bebeğimizin ilk kişisel başkaldırısıdır.

Kendinizde basit bir test ile bunu deneyebilirsiniz. Yere sırtüstü yatarak sadece başınızı sağa-sola döndürebildiğiniz kadar açıda etrafınızı gözlemleyin. Tersten ya da yandan çevredeki nesnelerin şekillerini, işlevlerini anlamak, sesin geliş yönünü tespit etmenin ne kadar zor olduğunu göreceksiniz. Bu nedenle bebeğimizin aktif iletişimi ve duyusal öğrenimi için yüzüstü yatarak başını kaldırabilmesi ve etrafını gerçek düzlemde izleyebilmesi çok önemlidir.

Bir bebek bağımsız olarak yuvarlanamaz veya hareket edemezse, sırtüstü daha fazla zaman geçirecektir. Bebeğimizi sırt üstü uyutalım ancak bebeğin bir çok yönden gelişimi için hastahaneden eve gelir gelmez “Karın üstü yatış” pozisyonunun desteklenmesi artık literatüre girmiş bir uygulamadır. Karın üstü yatış pozisyonu, bebeğin uyanık ve yalnız değilken karın üstünde yeterli zaman geçirmesinin desteklenmesidir. Taşıma, tutuş, bez değiştirme, yön değiştirme, beslenme ve oyun sırasında da uygulanması tavsiye edilir.   

11.08.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya