ÇOCUKLAR İÇİN EN İYİ DUYU DOSTU MASKELER

Duyusal işlemleme sorunları olan çocuklar için kıyafet seçimi problemi yaşamak bazen kaçınılmazdır. Maske takma zorunluluğu da yepyeni bir zorluk yarattı. Çocuklar için durumu eğlenceli hale getirmek her zaman mümkün.

Maskenin boyutu, kumaşı, bağlantısı ve geçirgenliği çocuklar için maske seçerken önem verilmesi gereken noktalardır. Kulaklarını sıkması nedeniyle dokunma hassasiyeti, ağzına yapışması ile emme isteği oluşturması, maske bağlantısının sıkı olması ile rahatsızlık oluşturması kaçınılmaz. Biraz zaman tanımanız çocuğunuzun alışmasını kolaylaştırır.

İşte birkaç maske örneği;

1.Kubbeli Maske

Bu maske üç kat korumalı ve  ağız üzerinde kubbeye sahiptir. Nefes alabilen pamuktan yapılmıştır. Kafanın arkasını saran ve doğru oturması için ayarlanabilen naylon bir kayış kullanılarak sabitlenir.

2.Kapitone Pamuklu Maske

Çocuklar bu maskeyi hareketlerinden ödün vermeden rahatlıkla takabilir. Çünkü burun ve çene üzerine tam oturur. Nefes alabilir ve hafif kalması için kapitone pamuktan yapılmıştır. Kulak halkaları kulaklara ekstra baskı yapmadan yerinde kalmalarına yardımcı olacak yumuşak bir kaydırıcıya sahiptir.

Kapitone Pamuklu

3.Tek Malzemeli Maske

Bu maske ve kayışları aynı malzemeden yapılmıştır. Bu sayede duyusal aşırı yüklenmeyi de ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Esneme sağlayan yumuşak jarse tişört benzeri bir kumaştan yapılmıştır. Kayışlar, doğru oturması için kolayca ayarlanabilir.

Tek Malzemeli

4. Kutu Tarzı Maske

Bu maske sadece kutu tarzı bir yüz kaplamasıyla duyusal açıdan dostça tasarlanmıştır. Maske, boynun arkasına bağlanan bir cırt cırt veya düğme kullanılarak sabitlenir. Maskenin içi, tahrişi azaltmak amacıyla süper yumuşak bir ipek kumaşla kaplanmıştır.

Kutu

5.Velcro Askılı Maske

Duyusal sorunları kulaklarıyla ilgili olan çocuklar için kulakları açık tutmak amacıyla başın arkasında sarılı cırt cırt bulunur.

Velcro

6. Filtreli Cep Maske

İki katmanlıdır. Süper yumuşak pamuktan yapılmıştır ve isteğe bağlı bir filtre için katmanlar arasında bir cebe sahiptir. Maskenin boğulma hissi vermeden yüze sabitlenmesine yardımcı olmak için bir tel burun parçası vardır. Yumuşak kayışlar, kulakları tahrişten korumak için başın arkasına sarılır ve bağlanır. 

Filtreli

7. Çıkarılabilir Burun Teli ile Elastik Olmayan Maske

Boyuna bağlamak yerine, bu maske bir kolye gibi uzanır ve ardından güvenliğini sağlamak için başın üstüne bağlanır. Tüm çeşitleri elastik kullanılmadan yumuşak malzemelerden yapılmıştır. Çıkarılabilir bir burun teli mevcuttur, böylece çocuğunuz rahat ettiği şekilde maskeyi kullanır.

Filtreli

Kaynak:

https://www.romper.com/p/best-sensory-friendly-masks-for-kids-how-to-pick-the-right-one-per-experts-31711315

Not: Resim Manuel Darío Fuentes Hernández tarafından Pixabay'a yüklendi

14.09.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya