DENGE DUYUSU

Duyular sadece görme, koklama, tatma, dokunma ve işitmeden daha fazlasına yardımcı olur. Dengede kalmaktan bisiklete binmeye, ne zaman acıktığımızı ve susadığımızı bilmeye kadar her şeyde duyular önemli bir rol oynar.

 

Denge (Vestibüler) Duyu Nedir?

Hareket, yerçekimi ve/veya denge duyusu olarak da bilinen vestibüler duyu, düzgün hareket etmemizi sağlar. Bu duyumuz sayesinde aktiviteler yaparken dengemizi koruyabiliriz. Denge duyusu, yürürken ve koşarken dengemizi sağlarken, otururken ve ayakta dururken dik durmamıza da yardımcı olur.

 

Vestibüler Duyu Nereden Geliyor?

 

Denge duyusu aslında iç kulağın bölümlerinden gelir! Denge duygumuz beyinle iletişim kuran iç kulağımızdan gelir. Birlikte, bir denge duygusuna sahip olmamıza ve etrafımızdaki boşluğa yönelmemize yardımcı olurlar. Bu, dik durmanıza ve yerinde kalmanıza yardımcı olur.

 

Denge Duyusunun Bazı Örnekleri Nelerdir?

 

  • Başını Dik Tutma: Bebeğin vestibüler becerilerinin harika bir erken göstergesi, başını dik tutabilme yeteneğidir. Bu duyu, erken gelişimde önemli olan boyun kuvvetinin gelişmesine yardımcı olur.
  • Yürümeyi Öğrenme: Bebek, vestibüler duyu sayesinde dengede durabilir ve ilk adımlarını atabilir! Dengeyi hissettiklerinde yürümeye başlayabilirler ve alıştıkça denge duyularını güçlendirebilirler.
  • Kaykay Sürmek: Bu duyuyu kullanarak tahta üzerinde dengede durabilir, dizlerimizi doğru zamanda bükebilir ve dik durabiliriz.
  • Kaydıraktan Aşağı Kayma: Kaydıraklarda genellikle kıvrımlar ve kavisler olduğundan, baş dönmesi ve yönünü kaybetmek yerine kaydıraktan aşağı inmek ve sürüşün keyfini çıkarmak için vestibüler duyumuzu kullanırız.
  • Kaldırım Üzerinde Yürümek: Düz olmayan bir yüzeyde yürürken dengeyi korur ve vücudumuzu dengede tutacak şekilde ayarlanır.

 

Çocuğunuzun vestibüler sorunu olabileceğine dair işaretler nelerdir?

 

Çocuklarda vestibüler bir sorun olduğunda, fiziksel olarak dengesiz hissedebilir veya vücutlarını kontrol edemeyebilirler. Bu, sakarlığa veya garip hareketlere neden olabilir. Vücutlarının dengeli olup olmadığını anlayamayabilirler ve sık sık düşebilirler veya engebeli zeminlerde (bordürler ve basamaklar gibi) gezinmekte zorlanabilirler. Ayrıca sallanma veya bisiklete binme gibi çocukluk aktivitelerinden hoşlanmayabilirler çünkü bunu yaparken kendilerini dengesiz hissederler. Vestibüler sorunlar bazen baş dönmesine ve hatta mide bulantısına neden olabilir.

 

Bebeğin vestibüler duyusunun gelişmesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

 

  • Bebek Masajı Yapın: Bebeğinize masaj yapmanız beden farkındalığını arttırarak denge duyusunu destekler.
  • Bebeği Nazikçe Sallayın: Bebek hareket ettiğinde, vestibüler duyuları aracılığıyla oryante olabilir.
  • Bebeği Farklı Pozisyonlarda Taşıyın: Bebeğin pozisyonunu değiştirmek, dengeleme yeteneklerine iyi bir meydan okuma sağlar.
  • Bebek Oyunları İle Bebeği Aktif Tutun : Bebek hareket ettikçe ve büyüdükçe dengeyi öğrenir. Bebek oyunlarıyla hareket etmelerini ve denge kurmalarını sağlayın.

 

Kaynak: https://pathways.org/what-is-the-vestibular-sense/

Resim Nicooografie tarafından Pixabay'a yüklendi 

28.06.2021

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya