TERAPATİK BEBEK MASAJI

Bebek masajı, bebeğinizin vücuduna ellerinizin nazik ve ritmik şekilde dokunmasıdır. Dokunmak sevgi göstergesidir. Bebeğinize her gün masaj yaparak ona sevginizi daha iyi hissettirebilirsiniz. Özel dokunuş tekniklerini içeren doğru yapılmış bir masajın hem bebeğe hem de yeni ebeveyn olmuş anne babaya pek çok faydası vardır. Masaj yaparken bebeğinizle göz teması kurmanız, şarkı söyleyerek ya da konuşarak mimiklerle farklı yüz ifadelerini kullanmanız masajın etkinliğini arttırır.

Ebeveyn olarak psikolojik olarak kendinizi iyi ve güçlenmiş hissetmenizi sağlar. Bebeğinizle iletişimin en güzel yolu ona masaj ile dokunmaktır.

Bebek Masajının Faydaları

  • Ebeveyn ve bebek arasında güvenli bağların oluşmasının temelini atar. Özellikle babanın uzun süre bebekten ayrı kaldığı saatleri telafi etmesi için bir fırsattır

Journal of Perinatal Education’da yayınlanan bir araştırma   , bebek masajının baba stresini önemli ölçüde azalttığını ve baba ile bebek arasındaki bağı iyileştirdiğini vurgular. 

  • Bebek ve ebeveynde stres hormonlarının azalmasını sağlarken mutluluk, güven hormonlarının salınımını arttırır
  • Masajın doğru noktalara yapılması sinir sisteminin uyarımını sağlayarak sinir iletim hızının artmasını, beyinde daha fazla bölgenin birbiri ile iletişime geçmesini sağlayarak beyin gelişimini destekler
  • Özel dokunuşlarla kan dolaşımının artması ve sindirim sisteminin düzenlenmesi ile gaz (kolik) sancısının azalması, kalp atış hızının düzenlenmesi, kabızlığın engellenmesi sağlanarak bebeğinizin kilo alımını arttırır

Yapılan bir araştırmada, kolik bir bebeğin başarılı bir şekilde sakinleştirilmesi açısından titreşimli sandalyelerle masaj karşılaştırıldığında neredeyse aynı sonuçlar bulunmuş. Ancak bebeğin uzun süre aynı pozisyonda sandalyede durmasının zararlı olması nedeniyle masaj önerilmiştir.  

  • Masaj ile kas-iskelet sistemi destekleyerek bebeklerin boyunun uzamasını, kemik gelişimini destekler
  • Uykunun düzenlenmesinde etkindir. Uyku kalitesini arttırarak daha uzun süreli ve derin uyku ile büyüme hormonunun salınımını destekleyerek gelişimi olumlu destekler
  • Uyanık olduğu zamanlarda bebek daha az ağlar, daha sakin bir bebek olur

8 dakikalık masaj yapılan 4 aylık bebekler, masaj almayan bebeklere göre görsel-işitsel alışkanlık görevlerine daha olumlu yanıt vermiştir.

  • Kendini güvende hisseden bebek sosyalleşmeye yani etrafı ile iletişime başlar. Etrafını keşfetmek için hareketlenir, uzanır. Stres ve ağrıya daha sakin tepki verir
  • Sarılık olan yenidoğanın daha çabuk iyileşmesini sağlar
  • Prematüre bebeklerin kilo alımını artırır. Hastanede kalış süresini azaltarak eve dönüşü hızlandırır

Duyu Bütünleme ve Bebek Masajı

Dokunma duyusu anne karnında başlar ve bebek doğduğunda refleks olarak dokunur. Kendisine dokunulduğunda güvende hisseder. Dünyayı öğrenme ve hayatta kalma iç güdüsünde dokunma çok önemlidir. Duyu bütünleme sürecinde doğru dokunma ve dokunulma ile beyin beden bağlantısı geliştirilir.

Dokunma duyusu diğer duyularında gelişimini destekleyerek ileri düzey becerilerde önemli rol oynar. Öğrenme, hafıza, konuşma, iletişim, fiziksel, duygusal gelişimi destekleyerek dünya ile sağlıklı bir ilişkinin kurulmasının temelini oluşturur.

En İyi Zamanı Anne Baba Bilir

Bebek masajına başlama zamanı ile ilgili belirlenmiş bir kılavuz yoktur. Her bebeğe göre değişiklik gösterir. Doğumdan sonra dokunma ve masaj bazı bebekler için uygun olabilir. Ancak bebeğinizi takip ederek masaja tepkisini değerlendirmelisiniz. Yaklaşık altı haftalık olana kadar beklemek hem davranışların öngörülebilirliği hem de kalça displazisi gibi gelişim ile ilgili sorunların tespitine yardım eder. Bebek rahat, sakin, uyanık ve mutlu ise doğru yoldasınız demektir.

Beslenmeden ve uyandıktan bir saat sonra masaj yapmanız kusmayı, olumsuz tepkileri azaltır. Rutin oluşturma bebek ve aileye bırakılsa da yatmadan önce yapılan uygulama derin uykuya geçişi kolaylaştırır. Bez değişimi sırasında bebek masajı çok sever.

Ortamı hazırlayın

Ortalama 24-25 derece sıcaklıkta, sakin bir ortamda bebeğinizin altına pamuklu bir battaniye koymanız yeterli olacaktır. Bebeğinizi soyarak ona dokunacağınızı her seferinde mimikleriniz ve sözleriniz ile tekrar edin.

Uygun bir müzik ya da bebeğin sevdiği bir şarkının söylenmesi destekleyici olur. Rutin oluşturmak için her gün aynı saatlerde aynı işitsel uyaranların tekrarlanması gerekir.

Doğumu takip eden ilk aylarda bebeğin cildi ince olduğu için kolayca tahriş olmaya meyillidir. Prematüre bebeklerde daha uzun olmakla birlikte ilk aylarda yağ ya da solüsyon kullanımı tavsiye edilmez. Daha sonra alerjileri önlemek için kullanacağınız doğal yağları ya da kremleri test etmelisiniz. Papatya ve lavanta içerikli yağlar rahatlatıcı, okaliptus ve nane içerikli yağlar uyarıcı özellik taşır.

Masaj yapmak her anne babaya doğal gelmeyebilir. Genellikle yanlış yapmaktan korkan ebeveyn geri çekilse de tekrar tekrar denemelerle bu uygulamadan iki tarafta zevk alacaktır.

Dikkat

Yüze masaj yaparken yağ kullanımı göze ve ağza kaçma olasılığı nedeniyle tavsiye edilmez.

Derin masajlar irrite edici olabileceği gibi fiziksel zarar verebileceği için önerilmez.

Bıngıldakların açık olması nedeniyle baş üstüne masaj yapılmaz.

Masaj süresi bebeğin işaretlerine göre 5-10 dk ile sınırlandırılabilir. Ağlayan, uyuyan bebeğin masajına devam edilmez.

Masaj yağları bebeğin kolayca ellerinizden kaymasına neden olabilir. Kaldırırken bu durumu göz önünde bulundurun.

Vücudunda enfeksiyon, ateş, hastalık belirtisi olan bebeğe masaj yapılmaz.

Kaynak:

Cheng C., Volk A. Supporting Fathering Through Infant Massage. The Journal of Perinatal Education. 2011, 20-4:200-209

Lin C., Young H. Effects of infant massage on jaundiced neonates undergoing phototherapy. Italian Journal of Pediatrics. 2015, 41:94

Mathai S, Fernandez A, Mondkar J, Kanbur W. Effects of tactile-kinesthetic stimulation in preterms. Indian Pediatr. 2001 Oct;38(10):1091-8

Huhtala V, Lehtonen L. Infant Massage Compared with Crib Vibrator in the Treatment of Colicky Infants. Pediatrics June 2000, 105 (6)

Cigales M., Field T. Massage enhances recovery from habituation in normal infants. Infant Behavior and Development. 1997, 6 : 29-34

11.08.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya