DENGEYİ GELİŞTİREN EĞLENCELİ 7 İÇ MEKAN OYUNU

Evde yeni yürümeye başlayan bir çocuk varsa, ebeveynler de pek çok farklı günlük aktiviteye maruz kalır. Onların peşinden koşmak, onları kaldırmak için çömelmek, onları yere bırakmak için geriye eğilmek ve kendi yürüyüşlerini yaparken onları desteklemek için sırt kaslarını kullanmak vb.

Denge, küçük çocukların yürümeyi öğrenmeleri ve diğer önemli fiziksel becerileri geliştirmeleri için çok önemlidir. Denge, hem fiziksel hem de zihinsel çaba gerektiren öğrenilmiş bir beceridir.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için bu etkili denge oyunları ile genel fiziksel gelişimlerini teşvik edebilirsiniz.

1.Tek Ayak Üzerinde Durmak:

Bu egzersiz sizin için basit olsa da, çocuğunuz için zor olabilir. Tek ayak üzerinde durmakta zorlanıyorlarsa, bu oyunu bir duvarın yanında yapın, böylece biraz destek için dayanabilirler.

Yürümeye başlayan çocuğunuzu her oynadığınızda duvardan daha uzakta durması için zorlayın ve izlerini takip edebilmeleri için yere bir parça bant koyun.

Sonunda, çocuğunuzun duvara bile ihtiyacı olmayacak. Kimin daha uzun süre ayakta durabileceğini görmek için birbirinize meydan okuyun  ve kazanana ödül verin.

2. Merdivenden Köprü Yapmak:

Tercihen tahta sağlam bir merdiveni yatay olarak yerden sadece birkaç santimetre yukarıda olması için her iki ucunda yastıklarla destekleyin.

Yürümeye başlayan çocuğunuzu, her adımda dikkatlice dengeleyerek merdivende bir taraftan diğerine yürümesi için zorlayın. Yürümeyi öğrenirken, merdiveni daha zor hale getirmek için farklı yüksekliklerde askıya alabilirsiniz.

3.Yoga Pozisyonları:

Yoga yapmak için profesyonel desteğe ihtiyacınız var diye düşünseniz de günlük hareketlerimiz içinde de basit yoga pozisyonlarını uygulayabiliriz.

Ağaç duruşu, kedi ve inek duruşu, uçak, dağ duruşu, aşağı bakan köpek ve öne eğilme gibi basit pozları deneyin. Bu yoga egzersizleri, yürümeye başlayan çocuğunuzun dengesini geliştirmesine, kendi sağlığı ve beden farkındalığını geliştirmesine yardımcı olacaktır.

4.Sörf Tahtası:

Dayanıklı geniş, ahşap bir tahtanın altına tenis topu kabı veya boş şampuan şişesi gibi bir silindir yerleştirin ve çocuğunuza ayakları kalça genişliğinden biraz daha geniş olacak şekilde durmasını söyleyin. Tahtayı silindir üzerinde tutmaya çalışırken ileri geri dengeleyin.

Daha da eğlenceli hale getirmek için biraz müzik ekleyin.

5. Kapalı Seksek:

Yeni yürümeye başlayan çocuklar için en sevilen denge oyunlarından biridir. Zemin yüzeyinde seksek dersi için dokuz kare oluşturmak için bant kullanın ve elinizin altında bir bozuk para veya taş alın.

İlk oyuncu, parayı çizgilere dokunmasına veya kutunun dışına çıkmasına izin vermeden ilk kareye atacaktır. Başarılı olurlarsa, en üst kutuya ulaşana kadar karelerde bir ayak zıplayacaklar.

Geri dönüş yolunda oyuncu parayı almalıdır. Oyun, son kareye ulaşana kadar devam eder.

6.Dondur:

Çocuğunuzun en sevdiği müzikleri çalın ve bir dans partisi yapın. Ardından müziği durdurun ve donun.

Çocuğunuz oyunu kazanmak istiyorsa, müzik durduğunda donması ve tekrar çalıncaya kadar beklemesi gerekecektir. Bu, vücudunun özgürce hareket etme ve aniden durma yeteneğini zorlayarak çocuğunuzun dengesini geliştirmesine yardımcı olacaktır.

7.İp Yürüyüşü:

Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun bir denge kirişi gibi yürümesi gereken bir çizgi oluşturmak için bir atlama ipi veya bir ip parçası kullanın ve bir ayağının topuğunu diğer ayağının ayak parmaklarının önüne adım adım yerleştirin. Oyuncakları engel olarak ekleyebilir ve geriye doğru yürümelerini teşvik edebilirsiniz.

24.09.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya