DUYU BÜTÜNLEME ve İŞİTME

Gebeliğin 8. haftasında bebekte kulaklar oluşmaya başlar. 24. haftada kulak şeklini alır ve işitme duyusu anne karnında başlar.

Bebek,anne karnında hareketleri ile annenin kalp, bağırsak sesini algıladığını hissettirir. Anne sakin konuştuğunda bebeğin kalp atımı azalır, çok gürültülü ortamda sıçrama ya da hıçkırma tepkisi oluşur.

Vaktinde doğan bebek annesinin sesini tanır. Yeni doğan bebek anne karnında duyduğu seslere benzer (elektrik süpürgesi, fön makinesi, çamaşır makinesi gibi) seslerle rahatlar.

Doğumdan sonraki ilk 6 ayda görme duyusunda olduğu gibi işitme duyusunun gelişimi de artarak devam eder.

TEMEL İŞİTME YETENEKLERİ

Sesin kaynağını belirleme ve sesi takip edebilme

İşitsel sıralama ve tekrar etme yeteneği

Ses hafızası ile görme hafızasını eşleştirme

İşitmeye odaklanma ile uzun süre sürdürebilme

İşitsel bağlılık ile işitileni yazma (ileri dinleme yeteneği)

İşitsel ayırt edebilme ve duyarlılık

İşitileni anlamlandırma

İşitsel hafıza

Duyu bütünleme bozukluğunda temel işitme yeteneklerinin bir veya daha fazlasında problem olabilir. Bunun sonucunda dikkat dağınıklığı, sakinleşememe, sosyal iletişimde zorluk, konuşma, lisan, denge ve koordinasyonda sorunlarla karşılaşılır.

İşitsel uyarılara yanıt veremeyen çocuklar, uyanıklık düzeylerini artırmak ve bir göreve odaklanmak için gürültülü ortamları isteyebilirler. Doğru girdileri sağlamak yaşam kalitelerini, öğrenme kabiliyetlerini arttırır. Sosyal ilişkilerini düzenleme olanağı verir.

İşitsel girdilere aşırı tepki veren çocuklar, arka plandaki sesleri filtreleyemezler. Ortamdaki tüm seslerin farkında olma eğilimindedirler ve bu da onların dikkatlerini dağıtabilir. Bu çocuklar aynı zamanda sözlü bilgilerinizi izleme ve işleme konusunda da zorlanabilirler. Arkadaşları ile grup çalışmalarından kaçınabilirler. Ders başarısı ve sosyal ilişkilerini ciddi oranda etkiler.

11.08.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya