ÇOCUKLAR İÇİN DUYUSAL OYUNCAKLAR

Duyusal uyarım sağlayan oyuncaklar, yalnızca duyusal işleme veya entegrasyonla mücadele edenler için değil, tüm çocuklar için önemlidir. Çocuğunuz için hangi duyusal oyuncakların işe yaradığını bulmak, oyunları sırasında en fazla başarıyı sağlayacaktır.

 

Çocuğunuzun olası bir duyusal işleme bozukluğu veya gelişimsel gecikmelerle tanısal yardıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız bu konuda deneyimli ve uzman bir profesyonelden (çocuk doktoru, çocuk psikiyatristi, çocuk fizyoterapisti) yardım almanız en uygunudur.

 

Çocuklar ışık veya gürültü gibi uyaranlara maruz kaldıklarında, deneyim, uyaranlardan kaçınmak veya daha fazlasını aramakla ifade edilebilen duyusal reaksiyonları tetikleyebilir. Bu bunalmış veya gereğinden az uyarılmış olma duyguları çoğu zaman çocukların harekete geçmesine neden olur. İşte bu yüzden duyusal oyuncaklar, bozuk bir duyu sistemini yatıştırmak ve çocukların bedenlerinde ve zihinlerinde duyguları işlemelerine yardımcı olmak için özellikle yararlıdır. 

 

Duyusal oyuncaklar, bir çocuğa etrafındaki dünyayı organize etmek ve işlemek için sağlıklı, üretken ve eğitici bir yol sağlamak için gerçekten harika olabilir. 

DOKUNMA DUYUSUNA YÖNELİK DUYUSAL OYUNCAKLAR

 • Dokunsal bir deneyim, bir duyusal oyuncağın sunduğu en yaygın histir. Bu tür oyuncaklar, bir çocuğun bedenine yavaşlaması için zaman ve alan veren bir şeye odaklanmasına izin verir. Bunun aksine, çocuğunuza izleyeceği video gibi bir şey vermek, onu daha da fazla uyarabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir. Kısa bir an bile zihinlerini ve bedenlerini susturmak uzun bir yol kat edebilir.
 • Su boncukları, duyusal oyun yoluyla birçok keşif yapmayı teşvik eder. Çocuklar, farklı basınç uygulandığında boncukların nasıl değiştiğini ve boncukların ellerinde ne hissettirdiğini anlarlar. Üç yaş üzeri çocuklar için önerilen su boncukları ayrıca suya batırıldıkça doku ve boyut olarak değiştirir, bu da bir çocuğu ilgilendiren uyarımda değişiklikler için birçok fırsat sağlar.
 • Bir çocuğun yeni bir şeyle ilgilenmesi gerektiğinde, çeşitli şekil, boyut ve dokudaki ortak ev eşyaları uygun seçeneklerdir. Ölçü kapları gibi birbirinin içine sığabilecek oyun veya gerçek mutfak eşyaları alternatiftir. 
 • Aşırı dokunsal hassasiyeti olan çocuğunuza bazı eşyaları dolaylı yolla elleme olanağı vermeniz yararlı olur. Saç fırçası, kaşık, fincan vb. eşyaları küvete koymanız çocuğun alışmasına ve bunalmadan uzak mesafeden meşgul olmasına izin verecek şekilde etrafta yüzer.
 • Jel dolu bir katman üzerinde ve içinde ellerini hareket ettirmesi farklı bir deneyim elde etmesini sağlar.
 • Duyusal masalar, sağlıklı bir dokunsal uyarım dozu sağlar ve çocukların oynadıkları şeyden sorumlu olmalarına ve bunu nasıl yaptıklarını yönetmelerine izin verir. Su ve kum, gökkuşağı renginde pirinç gibi şeyler ile yaratıcılığı destekler.
 • Küçük oyuncakları gömebilir veya çocuğunuza dökmesi ve doldurması için araçlar verebilirsiniz. Keşfetmek için ne kadar çok fırsat olursa o kadar iyidir. Masanız yoksa, plastik kutuları bir çocuğun ayaklarını koyması için duyusal öğelerle doldurun.
 • El içi sıkma oyuncakları dokunma duyusunu geliştirir ve duyu arayışı olan çocuğa yardımcı olur. Çarklar, dikenli toplar, sıkınca ışığı yanan oyuncaklar son yıllarda popülerlik kazanan yardımcı gereçlerdir.

AĞIZ İÇİ UYARAN İÇİN DUYUSAL OYUNCAKLAR

 • Diş çıkarma halkaları kendi başlarına duyusal uyarım sağlayabilir. Bazıları genellikle bebeklerin diş eti ağrısını hafifletmek için benzersiz bir dokuya sahiptir, ancak oral uyarım için bir özlemi tatmin etmek için aynı derecede etkili olabilirler. Bununla birlikte, bazı çocuklar hislerini hafifletebilecekleri bir şeyi ısırmaktan daha fazla tatmin olabilir.

İŞİTME ve GÖRME İÇİN DUYUSAL OYUNCAKLAR

 • Herhangi bir duyusal oyuncakla ilgili en büyük çıkarım, bir çocuğun benzersiz duyusal ihtiyaçları için farklı deneyimleri değiştirmenin ve büyütmenin çok önemli olmasıdır. Örneğin, işitme veya görme konusunda sınırlamaları olan çocuklar, titreşimlerle, dokularla ve diğer hislerle bağlantılı ses veya renklere sahip oyuncaklardan, tıpkı bir yağmur çubuğundaki boncukların ağırlığını hissetmek gibi tam bir duyusal tatmin elde edebilirler.
 • Dönen ahşap tambur, bir çocuğu aşırı yüklemeyen duyusal girdi sağlar. Birincisi, çocuklar onu hızlı veya yavaş döndürerek dokunsal uyarımla meşgul olurlar. Renklerin döndüğünü izlemenin görsel unsurunu ve yatıştırıcı vızıldayan tonlarından gelen işitsel memnuniyeti ekleyin ve duyusal üçlü tamamlandı. 
 • Ezici olmadan nazikçe dikkati dağıtan lav lambaları harikadır. Çünkü tüm eylemler lambanın içinde güvenli bir şekilde gerçekleşir ve bir çocuğu pes edip izlemeye bırakır. İçindeki yapışkan madde yavaş, sürekli değişen, sessiz ve yatıştırıcıdır
 • Görsel hassas çocuklar için çocukların kontrol edebileceği ses temelli oyuncaklar önerilir. Ağızdan uyarı için titreşen diş kaşıyıcı gibi, düğmeler aracılığıyla etkinleştirilen sesler duyumları koordine edebilir, bu da çocukların kendi kendini düzenlemesine yardımcı olur.
 • Yumuşak ses yayan yağmur çubukları çocuğun sesi hafifletme yeteneğini destekler
 • Bileklik üzerine dikilen çanlar, tüm çocuklar için çok eğlencelidir. Bir şapkaya takılabilir veya el/ayak bileği etrafına sarılabilirler. Zil sesleri hareketlerine bağlı olarak güçlenir veya azalır. 

DENGE VE DERİN BASINÇ DUYUSU İÇİN DUYUSAL OYUNCAKLAR

 • Denge ve derin basınç duyusunu uyarmak için çocuklar en çok çarpma oyunlarını tercih eder. Tamamen etkileşime girebilecekleri nesneler, vücutlarını uzayda düzenlemelerine yardımcı olur. Bazen bu, bir minder gibi üzerine atlamak için büyük yumuşak şeyler gerektirir veya engelli bir parkurda oynamak olduğu gibi bedensel aktiviteler çalışırken zihinsel olarak onlara meydan okumak anlamına gelir.
 • Çocuklarımın en sevdiği aktivitelerden biri, tüm koltuk minderlerini yere yığmak ve üzerine defalarca ve aktif bir şekilde atlamaktır.
 • Büyük salınımlar, tüm vücutta duyusal bir deneyim arayan çocuklar için harikadır.  Sallanan sandalye de kullanılabilir.
 • Engelli bir parkurlar yapılabilir

Alan izin verdiği sürece, engelli bir parkur hem bakım verene hem de çocuklara faydalar sağlayabilir. Yetişkinler, çocuklar keşfederken arkalarına yaslanabilirler ve çocuklar, zıplama, sıçrama, dönme ve emekleme gibi tamamen uyarıcı bir duyusal deneyim için bir fırsat yakalar. Tüm vücutlarını kullanmaları için çeşitli oyuncaklar sağlayın: emeklemek ve kıpırdatmak için bir tünel ve aynı zamanda problem çözme becerilerini de çalıştıran dengeleme ve yeniden düzenleme için diskler veya yumuşak oyuncaklar.

10.11.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya