BEBEKLİK REFLEKSLERİ İLE DEHB ARASINDA BAĞLANTI VAR MIDIR?

Yıllar önce Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), neredeyse her öğrenme zorluğu için ortak tanı gibi görünüyordu. Çocuğunuz okulda yerinde duramıyorsa, öğretmene dikkat edemiyorsa veya öğrendiklerini aklında tutamıyorsa veya davranış sorunları varsa, otomatik olarak DEHB olarak etiketlenirdi. Araştırmalar geliştikçe, çalışmalar bu çocukların çoğunun DEHB ile yanlış teşhis edildiğini gösteriyor.

Artık daha fazla araştırmaya sahip olduğumuza göre, terapistler, doktorlar ve araştırmacılar çocukları Duyusal İşlemleme Bozuklukları, Disleksi (bir bireyin normal zeka düzeyinde olmasına rağmen dil, okuma, ve yazma becerilerinde sorunlar yaşamasına neden olan bir özel öğrenme bozukluğu), Apraksi (motor becerileri etkileyecek herhangi bir güçsüzlük olmadan, beceri gerektiren hareketlerin yapılamaması) ve İşitsel İşlemleme Bozuklukları gibi diğer öğrenme zorlukları için daha doğru bir şekilde değerlendirebilir.

Bu diğer öğrenme güçlüklerinden bazılarına sahip olan çocuklar genellikle DEHB'li çocuklarla aynı davranış türlerini sergilediklerinden, birini diğeriyle karıştırmak olasıdır. Araştırmalar ve çalışmalar artık DEHB belirtileri gösteren bazı çocukların doğumdan itibaren benzer DEHB semptomlarına neden olan ilkel bir reflekse sahip olabileceğini gösteriyor.

İLKEL REFLEKSLER VE DEHB İLİŞKİSİ

Doktor dizinize o küçük lastik çekiçle vurduğunda bacağınızın neden tekmelediğini hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni refleksin. Refleks, vücudunuzun bir şeye tepki olarak sizin düşünmenize bile gerek kalmadan yaptığı istemsiz veya otomatik bir eylemdir. Birçok refleks türü vardır. Aslında, çoğuyla doğarız.

Peki refleksler neden önemlidir? Çünkü uzmanlar, bebeğin beyninin ve sinir sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını belirlemek için bebek reflekslerini kontrol eder. Anormal refleksler merkezi sinir sistemindeki bir bozukluğu işaret edebilir. Ayrıca refleksler, vücudumuzu ona zarar verecek şeylerden koruyarak hayatta kalmamızı sağlar.

Nöroloji, çocukların nasıl öğrendiğine, sinir sisteminin işlevleri ve bozukluklarına odaklanır. Son araştırmalar, özellikle Spinal Galant Refleks, Moro Refleks ile DEHB arasında güçlü bir bağlantı olduğunu ortaya koymaktadır.

İlkel refleksler doğumda mevcuttur ve bebekte uyaranlara yanıt olarak otomatik olarak gerçekleşir. Bu refleksler uygun büyüme ve gelişme için gereklidir. İlkel tepkiler, artık gelişimsel olarak uygun olmadıklarında ortadan kaybolması gerektiğinden, birçok ebeveyn, gelişimleri ilerledikçe bebeklerinin ne zaman refleksten aktif harekete geçiş yaptığını bile fark etmeyebilir.

Birçok ebeveyn, irkilme tepkisi (Moro Refleksi) aşina olsa da, yaşlandıkça gelişim ve öğrenme için hayati önem taşıyan birçok ilkel refleks vardır. Spinal Galant Refleks bunlardan biridir.

SPİNAL GALANT REFLEKS NEDİR?

Spinal Galant Reflex, kalçalarda hareketi ve hareket açıklığının gelişimini teşvik eder. Bu önemli refleks bebeği emeklemeye ve yürümeye hazırlar. Yeni doğmuş bir bebekte, sırtın alt kısmındaki omurganın hemen yanına hafifçe okşamak, bebekte bir yan fleksiyon başlatır ve çocuğun kalçası dokunuşa doğru yükselir. Alt omurganın her iki tarafında aynı anda uyarı varsa, bu refleksi harekete geçerek sıklıkla idrara çıkmaya neden olur ve beş yaşından büyük çocuklarda yatak ıslatmanın başka bir nedeni olabilir.

Spinal Galant Refleks genellikle normal gelişimde 12. ayda bütünleşir veya kaybolur. Daha büyük bir çocukta refleks hala mevcutsa, çocukta davranış bozukluklarına benzer sonuçlar ortaya çıkar.

Devam eden Spinal Galant Refleksinin belirtileri:

Hareketsiz oturamama

Zayıf konsantrasyon

Yatak ıslatma ve/veya zayıf mesane kontrolü

Sakarlık

Bir gömleği ya da pantolonun kemerini sıktığı için tahriş

Bir göreve odaklanma ve dikkat eksikliği

Kıpır kıpır olma

Kısa süreli hafıza ile ilgili sorun

Sık sık gürültü yapmak

SPİNAL GALANT REFLEKS NASIL SIKLIKLA DEHB İLE KARIŞTIRILIR?

Bu belirtiler tanıdık geliyor mu? Bu belirtilerin çoğu, DEHB tanısı konan çocuklarda gördüğümüz sorunların aynısıdır. Geçmişteki ve güncel araştırmalar, DEHB'li çocukların güçlü bir Spinal Galant Refleks belirtisi gösterdiğini açıklamaktadır. Aslında, araştırmacılar, hareketsiz oturamama, kıpırdama ve zayıf konsantrasyon gibi DEHB'nin ayırt edici semptomlarının, doğrudan çocukta tutulan bir Spinal Galant Refleks ile ilişkilendirilebileceğini düşünüyorlar.

Spinal Galant Reflex'in temel hareketlerine baktığımızda bu mantıklı olmaya başlar. Devam eden bir refleks, omurganın bel bölgesi ile temas eden herhangi bir uyaran tarafından ortaya çıkarılabilir. Bir öğrencinin sırtı bir sandalyeye her yaslandığında, refleks etkinleşir. Böylece çocuk sandalyesinde kıpırdanır. Bu sürekli tahriş edici durum, çocuğun konsantrasyonunu ve kısa süreli hafızasını olumsuz etkiler.

Refleks sadece bir tarafta kalırsa duruş ve yürümeyi etkileyebilir. Duruş ve yürüme etkilenirse kendini sakarlık olarak gösterebilir.

DEHB'li bir çocuğun tutulan Spinal Galant Refleks ile mücadele edebileceği fikri, tedavinin yönünü geleneksel ilaçlardan beyni yeniden eğitmeye doğru değiştirebilir. İyi haber şu ki, beynin nöroplastisite denilen esnek yapısı ile beyin egzersizlerle yeniden eğitebilir veya yeniden şekillendirilebilir.

ÇOCUĞUNUZU SPİNAL GALANT REFLEKS İÇİN NASIL TEST EDEBİLİRSİNİZ?

Çocuğunuzun dikkat, odaklanma ve diğer gelişimsel gecikmelerle ilgili daha büyük bir sorunu olduğundan oldukça eminseniz, Spinal Galant Refleksini koruyup korumadığını görmek için çocuğunuzla yapabileceğiniz birkaç kolay test vardır.

Aşama 1

Çocuğunuzun elleri ve dizleri üzerinde emekleme pozisyonuna gelmesini sağlayın. Kollarının ve sırtlarının tamamen düz olduğundan emin olun. Sırtları bir masa üstü gibi düz olmalıdır.

Adım 2

Bir kalemi alın ve çocuğunuzun omurgasının sol tarafından (boyundan alt sırtına kadar) nazikçe çizin. Çocuğun omurgasının sağ tarafında egzersizi tekrarlayın.

Aşama 3

Çocuğun tepkisine dikkat edin. Gıdıklandı mı? Ağrı var mıydı? Omurgadan aşağı doğru takip ettiğinizde sırtlarını mı eğdiler? Bellerine ulaştığınızda belirtiler daha mı kötüydü?                                                                     

Bele yaklaştıkça herhangi bir rahatsızlık, gıdıklanan kısımlar veya sırtlarında eğilme gösterirlerse, bu, korunan ilkel bir refleksin işaretidir.

4. Adım

 

Çocuğunuz yukarıda sıralanan tepkilerden herhangi birini yaşadıysa, ona “Ne kadar gıdıklandı?” gibi sorular sorun. "1'den 10'a kadar bir ölçekte, ne kadar acıttı?"

Bu tür sorular, çocuğunuzun semptomlarının ne kadar hafif veya şiddetli olabileceğini ve tutulan ilkel refleksi düzeltmek için ne kadar müdahaleye ihtiyaç duyabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

TUTULAN SPİNAL GALANT REFLEKS NASIL ÖNLENİR?

Çocuğunuzun Spinal Galant Refleks için test ettiyseniz ve bunu koruduklarından eminseniz, refleksi entegre etmek için ek yardıma ihtiyacınız olabilir.

Uzman yardımı ve desteği ile çocuğunuzun sınıfta dikkatini ve odaklanmasını arttırarak, kıpırdamasını ve rahatsızlığını azaltarak iyileşmesi sağlanır.

 

Kaynak:

http://ilslearningcorner.com/2016-02-primitive-reflexes-why-a-retained-spinal-galant-reflex-is-mistaken-for-adhd/

https://www.tenethealth.com/healthy-living/corporate-content/newborn-reflexes

https://www.healthychildren.org/English/ages-stages/baby/Pages/Newborn-Reflexes.aspx

https://kidshealth.org/en/kids/reflexes.html

 

20.04.2022

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya