BİR ÇOCUĞUN GELİŞİMİ İÇİN EMEKLEME GEREKLİ DEĞİL Mİ?

Son yıllarda bir çok araştırma sonucu ve uzman görüşü emeklemenin önemi ve gerekliliği ile ilgili ebeveynlere, çocukla ilgili tüm uzmanlara bilgilerini sunuyor.

“Hayati önem taşıyan emekleme aşamasını kaçıran çocuklar daha sonra öğrenme güçlükleri gösterebilir.” gibi keskin sözler beynimizde yankılanırken Amerikan Pediatri Akademisi (APA) Mart 2022’de yayınladığı çocuk gelişim basamaklarında emeklemeye yer vermedi.

Bu bir ihmal mi yoksa bir hata mıydı?

Terapistler emekleme üzerinde çalışmaya devam etmeli mi?

Yoksa gelecek nesiller, emeklemenin “akademik açıdan gelişmiş” bir çocuğu garanti etmediğini mi gösterecek?

ÇOCUKLARA YOL HARİTASI OLUŞTURUN

Emekleme aşamasını atlayan pek çok çocuk akademik potansiyellerine ulaşırken, tüm çocukların motor becerilerini geliştirme fırsatlarının verilmesi ve yaratılmasının daha önemli olduğu artık kabul görüyor.

Bir çocuk emeklesin ya da emeklemesin, ebeveynler tarafından  bebeklerine/çocuklarına beyin gelişimini desteklemek için ihtiyaç duyduğu uyarımı sağlayan tüm oyuncaklara, karınüstü zamanına, salıncaklara ve diğer materyallere erişmesinin sağlanması tüm uzmanların ortak görüşüdür.

Duyusal (dokunma, koklama, görme, duyma vb), denge (Vestibüler:sallanma, zıplama, yuvarlanma vb), beden farkındalığı (Proprioseptif: itme, çekme vb), dokunsal (çiğneme, kavrama, emme vb) gibi vücutlarını keşfetme ve hareket etme şansı veren çok çeşitli aktivitelere maruz kalmayan çocuklarda gelecekte öğrenme gecikmeleri için potansiyel olduğu öngörülüyor.

EMEKLEMEYEN ÇOCUK

Emekleme gelişim basamağı olarak kabul görmeyip değerlendirme kriterlerinden çıkarılsa bile pek çok faydası olan bir aktivitedir.

Çocuğun fiziksel, bilişsel ve psikolojik gelişimi el verdiği ölçüde emekleme aktivitesini Peri Fizyoterapi Danışmanlık Merkezi olarak destekliyoruz. Ancak her çocuk biriciktir. Kapsamlı değerlendirme sonrası maksimum potansiyeli yakalamak ilk amaçtır. Bu nedenle bazen yürüme kazanıldıktan sonra ya da oturma dengesi ile birlikte emekleme aktivitesi çalışılabilir.

EMEKLEME TÜM GELİŞİM ALANLARINI DESTEKLER

Emekleme yüzeyindeki farklı dokular duyusal gelişimi ve taktil farkındalığı destekler.

Gelecek yıllarda okuma ve yazma için gerekli görsel uzamsal becerilerinin gelişmesi ve güçlenmesini sağlar.

Emekleme sırasında kol ve bacakların ardı sıra ritmik hareketi sağ ve sol beyin yarım küresini birbirine bağlayan anatomik yapıyı (corpus callosum) güçlendirir. Bu yapının güçlenmesi analiz etme, eleştirel düşünme yeteneği ve akademik yüksek başarıyı sağlar. 

Bebek emeklediğinde, elleri rehber olur ve nereye gideceklerine görsel olarak karar vermeleri gerekir. Bu ilk hareketler, çocuğun ilk el-göz koordinasyon testleridir. El-göz koordinasyonu, öğrenme becerisinin önemli bir parçasıdır. Bu beceri okuma, yazma, kopyalama, spor yapma ve giyinme-soyunma gibi diğer bir çok günlük aktivite için kullanılır.

Emekleme sırasında gözlerin mesafeye bakması ve ardından ellerine geri dönmesini içeren binoküler görme yeteneğinin gelişimi desteklenir. Görüşün bu yönü, mesafeleri hesaplamamızı ve bir topu yakalama, araba kullanma veya ders sırasında not alma gibi mesafeler arasındaki görüşümüzü ayarlamamızı gerektiren gelecekteki görevler için önemlidir.

Emekleyerek hareket eden çocuk, uzayın fiziksel yapısını öğrenir ve gördüklerini anlamlandırmasını sağlar. Böylece büyüklük ve mesafe kavramlarını öğrenir. 

Boyun, kol, el bileği ve çekirdek gövde kaslarının gerilip güçlenmesini sağlar. Her hareket ile beyin hücrelerinin ateşlenmesini sağlar ve bilişsel süreçlerin kontrolü başlar.

Emekleme aynı zamanda yürüme için fizyolojik bir basamak görevi görür. Emekleme sırasındaki kas hareketleri kalçaları öne ve içe doğru çekerek yeniden şekillendirmeye başlar. Bebek güçlendikçe, vücudunu kaldırmak ve yürümeyi dengelemek için daha iyi konumlanır.

Emekleme, nefes alma, konuşma ve yemek yeme ile ilgili yapıları bile güçlendirir.

Parmak kaslarını uzatmak, eldeki kavisleri geliştirmek ve başparmak ve bağlarını geliştirmek de dahil olmak üzere emeklemenin ince motor faydaları da vardır. Bunların tümü, daha küçük eşyaların, kalemlerin, kaşıkların vb. gelecekte kavranmasına ve işlenmesine yardımcı olur.

Emekleme ile bebek ilk bağımsızlığını ilan eder.

Kaynak:

https://ilslearningcorner.com/crawling-milestone-no-longer-necessary-for-a-childs-development/

https://www.nationwidechildrens.org/family-resources-education/700childrens/2016/11/why-crawling-is-important-for-your-baby#:~:text=Crawling%20is%20considered%20the%20first,problem%20solving%20skills%2C%20and%20coordination.&text=To%20help%20your%20baby%20succeed,awake%20at%20an%20early%20age.

https://thefnc.com/research/crawling-is-important-for-childhood-brain-development/

https://ctdpediatrictherapy.com/why-is-crawling-a-must-and-how-to-encourage-it/  

20.04.2022

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya