DUYU DİYETİNDE AĞIRLIKLI YELEK

Duyu Diyeti ile ilgili yazdiklarimdan sonra AGIRLIKLI YELEK ve/veya AGIRLIKLI YORGAN kullanimi konusunda çok sayida soruyla karsilastim.

Agirlikli Yorgan kullanimi hakkinda daha önce kisaca bahsetmistim. Agirlikli Yelek kullanimi da benzer sekilde, kaslara ve eklemlere devamli derin basinç (proprioseptif) duyu girdisi saglayarak vücut farkindaligini arttirir ve uygun adaptif cevabin olusmasini destekler.

Duyu Bütünleme terapisine devamliligi saglayan en önemli etkenler çocugun aktif katilimini desteklemesi, kisa sürede (kimi zaman hemen seans sonrasi) olumlu sonuçlarinin görülmesi ile ebeveynlerden de destek görmesidir. Agirlikli Yorgan ve Yelek kullanimini tavsiye ettigim bir ebeveyn, dört seans sonrasi okulda ögretmeninin olumlu geri bildirimlerinin olmasi, evde kendi basina oyun kurmaya baslamasi ve uyku kalitesinin artmasi sonucunda, eski yün yorgani kullanmaya basladigini söyledi ve yelek ile ilgili daha detayli bilgi istedi.

Internetten Agirlikli Yelek almak istediginizde, dalgiç kiyafetleri ya da boks ekipmanlari gibi, Duyu Bütünleme amaçli olmayan çok farkli yeleklerle karsilasabilirsiniz. Yurt disinda pek çok renk, beden, marka çesitliligi varken, ülkemizde ne yazik ki temin etmek zor, kimi zaman özel olarak dikimi gerekiyor.

Tüm bu nedenlerden dolayi Agirlikli Yelek ile ilgili detayli bir literatür taramasi yaparak en son bilgileri ve merak edilen tüm sorularin cevabini içeren bir yazi hazirladim.


Agirlikli Yelek Özellikleri:
Çocugunuza özel bir yelek dikimi yaptirmak isterseniz, asagidaki noktalara dikkat etmenizi öneriyorum:

Yelegin agirligi çocugun agirliginin % 5-10’u kadar olmali. 30 kg olan bir çocugun yelek toplam agirligi 1.5 kg dan baslayabilir ve en fazla 3 kg olabilir
Olusturulan küçük agirlik torbalari (250 gr) omuzlar ve yelegin tüm alt kismina mümkün oldugunca esit dagitilmali ve torbalar çikartilabilir olmali
Yelek normal giysinin üzerine giyilebilir ölçülerde ve normal yelek görünümünde olmali
Çocugun hareketli aktivitelerinde rahatlik saglamasi için kot ve kadife kumaslar yerine, kullanim kolayligina uygun ve tercih ettigi bir kumas tercih edilmeli
Kolay yikanabilir olmasi daha aktif ve uzun kullanimini desteklemeli
Çitçit, fermuar, velcro kullanimi ile giyip çikartmada kolaylik ve bagimsizlik saglanmali
Animasyon karakterlerinin dikilmesi, kullanicinin sevdigi farkli renklerin kullanimi ile yelek cazip ve tercih edilebilir duruma getirilmelidir
Tavsiye Edildigi Durumlar:
Terapistinizin seans sirasinda ya da sonrasinda, Agirlik Yelek kullanimi ile ilgili tavsiyeleri ve ebeveynlerin gözlemi yol gösterici olur. Çok yarari olacagi düsünülse bile çocugunuz okulda diger çocuklardan farkli bir yelek giymek istemeyebilir. Her zaman söyledigim gibi, zorlama asla yapilmamalidir.

Otizm,
Duyusal Entegrasyon Bozuklugu,
Gravitasyonel Emniyetsizlik,
Proprioseptif duyu hassasiyeti,
Dil gecikmeleri veya eksiklikleri,
Ince ve kaba motor gecikmeleri,
Güçlü duyusal zorlanmalarda,
Duyusal isteksizliklerde,
Hiperaktivite,
Odaklanma problemlerinde.
2001 tarihli bir çalisma , masa üstü ince motor becerileri sirasinda Agirlikli Yelek kullaniminin odaklanmayi %18-25 arttirdigini ve deneklerin %75’inin Agirlikli Yelegi giymeye devam etmek istediklerini belirtmistir.

11.08.2020

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya