ÇOCUKLAR İÇİN ZIPLAMA OYUNLARI

Motor gelişim basamaklarından biri olan zıplama 2-3 yaş arası bir basamaktır. Bundan önce yapılması muhtemel olsa da gecikme olması beden farkındalığı duyusunda düşük kayıt, denge ve koordinasyon problemleri, kas dengesizliği ya da güçsüzlüğü, nörolojik problemler gibi farklı nedenlere bağlı olabilir.

Çocuklar için atlama oyunları, mükemmel bir egzersiz ve eğlence şeklidir. Açıkçası, atlama, kardiyovasküler egzersiz yapmak, alt ekstremite gücü, koordinasyon ve dayanıklılık üzerinde çalışmak için harika bir yoldur. Bununla birlikte, beden farkındalığı (proprioseptif) ve denge (vestibüler) sistemleri aracılığıyla duyusal girdi sağlar.

Zıpladığımızda , beynimize propriyoseptif girdi sağlayan eklemlerimizdeki reseptörleri uyarıyoruz.  Propriosepsiyon, vücudun uzaydaki pozisyonlarının ve hareketlerinin farkındalığıdır. Zıplama aynı zamanda iç kulakta yer alan denge sistemini de uyarır ve vücuttaki hareket ve yerçekimi kuvvetlerine yanıt verir. Vestibüler sistemimiz dengeye, bakış stabilitesine, postüral kontrole ve dengeye katkıda bulunur. 

Öyleyse, hadi başlayalım ve biraz ZIPLAMA yapalım.

 

Çocuklar İçin 6 Zıplama Oyunu  

1. Seksek

Seksek her yaş için eğlencelidir. Biraz kaldırım tebeşiri alın ve çeşitli seksek parkurları yapmak için çocuklarınızla yaratıcı olun. 

Tek ve çift bacak atlamalarını, ileri ve geri atlamaları bir araya getirebilir, hatta yan atlamayı teşvik etmek için bir yan seksek rotası yapmayı deneyebilirsiniz.

2. Alevli Zemin

Bazı çocuklarla içeride yapılacak pek çok aktiviteden biride yastıklar üzerinde zıplamadır. Zemine basılırsa ayaklarının alev nedeniyle yanacağını söylemeniz gizemi arttırır.

Bu aktivitenin avantajı, koltuk minderleri üzerine atlamak/çıkmak için dinamik bir yüzey sağladığından , çocuğunuzun yerde zıplamaya kıyasla ayaklarına/ayak bileklerine daha fazla propriyoseptif girdi almasıdır.

3. Hayvan Sıçrayışları

Küçük çocuklar için, çeşitli hayvan atlamalarını uygulayarak biraz oyun zamanının tadını çıkarın. Kurbağalar gibi zıplayabilir, tavşanlar gibi zıplayabilir veya kangurular gibi zıplayabilirsiniz. Bunu ayı gezintileri, yengeç yürüyüşleri veya penguen adımları gibi farklı hayvan yürüyüşleriyle de birleştirebilirsiniz. 

4. Lazer Işınlarının Üzerinden Atlamak

Biraz iplik alın ve evin etrafında veya bahçede bir lazer ışını engel rotası oluşturun. Çocuğunuzun parkuru ileri, yan ve hatta geriye doğru atlamasını sağlayın. 

5. Yüzeylerden Yukarı/Aşağı Sıçrayış

Dışarıda bir yürüyüşe çıkın ve kaldırımlardan yukarı/aşağı zıplamayı teşvik edin (ileri/geri/yanlara doğru). Ayrıca yukarı/aşağı zıplama ve tek ayak üzerinde inme alıştırması da yapabilirsiniz. 

Pratik yapmak için küçük merdivenleri ya da basamakları kullanabilirsiniz.

6. İp Atlama

Çocuklar için başka bir klasik ama harika eğlence ip atlamadır. Sadece denge ve beden farkındalığı sistemlerini uyarmakla kalmaz, aynı zamanda başarılı olmak için çok fazla koordinasyon ve zamanlama gerektirir. 

Bu çok zorsa, ipi her zaman yere koyabilir ve üzerinden atlama pratiği yapabilirsiniz.

 

Kaynak:

https://napacenter.org/jumping-games-for-kids/

Karleigh Page

03.04.2022

İzmit Şube

Yahyakaptan Mahallesi
Şehit Ali İhsan Çakmak Sok
Nazer Inn İş Merkezi Kat:2 No:22
İzmit/KOCAELİ

Körfez Şube

Mimar Sinan Mah. Dalbastı Sok.
Petkim Park 2 İş Merkezi
Kat:5 No:2 / A27
Körfez/KOCAELİ

Randevu Telefonu

0 (262) 606 0 468

Sosyal Medya