Duyu Bütünleme Terapisi

Çocuğunuz yemek seçtiğini düşünüyor musunuz?
Çok fazla mı hareket ediyor ya da çok mu durağan?
Arkadaş edinmekte zorlanıyor mu? Işıktan rahatsız oluyor mu?

Bunlar gibi bir çok sorunun cevabı duyusal olarak zorlanması olabilir.

Yaygın olarak beş duyumuz (görme, dokunma, işitme, tat, koklama) olduğu bilinir, ama aslında günlük hayatımızda 8 duyumuzu kullanırız. Duyu Bütünleme, 5 ana duyunun yanında diğer 3 duyu olan beden farkındalığı, denge duyusu ve iç duyu ile de ilgilenir.

Beynin kendi vücudumuzdan ve çevremizden bu duyularımızla aldığımız bilgileri, organize etme, kişisel deneyimlerle yorumlama, buna göre uygun hareket ve davranış oluşturma sürecine Duyu Bütünleme denir.

Doğru uyaran, doğru şekilde, doğru hız ve yoğunlukla düzenli olarak çocuğun duyusal sistemine verildiğinde adaptif cevap oluşturan merkezi sinir sistemi doğru çalışmaya başlar.

Kabul görmüş değerlendirme testleri ile hem çocuğa hem aileye uygulanarak, çıkan sonuç yorumlanır ve terapi programının çerçevesi belirlenir. Değerlendirmeler rutin aralıklarla yapılıp, tedavinin etkinliği takip edilerek terapi programı şekillendirilir.

Duyu Bütünleme Terapi Odası, özel tasarlanmış ve özel oyun materyalleri ile donatılmıştır. Terapi, oyun seansı şeklinde gerçekleştirilir. Oyunlar sinir sistemini geliştirip düzenlerken tespit edilen sorunlar azalır ya da tamamen ortadan kalkar.

Terapinin etkinliğinde aile eğitimi ve katılımı çok önemlidir. Açık, basit bir şekilde aileye durum anlatılmalı, günlük yaşamında dikkat edilmesi gereken noktalar belirtilerek “Duyu Diyeti” uygulanmalıdır.