Bobath Terapisi

Bobath Terapisi, tüm dünyada yaygın olarak kullanılan, özellikle Serepral Palsi teşhisi konmuş çocuklar ve genç yetişkinler için hasta değerlendirmesi ve tedavisinde uygulanan nörolojik rehabilitasyon yaklaşımıdır. Bütünsel bir ele alışla her çocuğa dünyayı keşfetme, ihtiyaçlarını iletme ve sadece terapi seanslarına değil, hayatlarının tüm yönlerine mümkün olduğunca katılma becerisi kazandırmayı amaçlar.

İyi bir terapi iyi bir analiz ile başlar. Çocuğun hareketli ve hareketsiz durumları iyice analiz edilir. Bobath terapisiyle, öncelikle özel tutuş teknikleri ile terapiye alınan çocuğun önce gevşemesi daha sonra eklem ve kaslarını hareket ettirmesini amaçlanır. Baş ve gövde kontrolünü kazanmak ilk aşamadır. Ayrıca görsel, işitsel ve dokunsal uyarılar ile gelişimi takip edilir. Terapi programı dinamiktir ve her seans gelişim hızına göre değişir.

Ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ve eğitimi ile tedavi programının günlük yaşama adapte edilmesi, önerilen aktivitelerin sıkça tekrar edilmesi çok önemlidir. Dünyada fizyoterapistlerin en çok kullandığı terapi yöntemlerinden biridir.

Bobath Tekniğinde Tedavi Prensipleri:

Pozisyonlama

Dönme Eğitimi

Kas Tonusunu Normalleştirme Teknikleri

Oturma, ayakta durma ve yürümeye hazırlık dönemi olarak dörde ayrılabilir.