YAZILARIM

NEDEN DUYU TERAPİSİ?

Duyu Bütünleme Bozukluğu, merkezi sinir sisteminde oluşur. Beyin, gelen duyusal uyarıları alamaz, organize edemez ya da bu verileri yorumlayarak anlamlı ve tutarlı bir cevap oluşturamaz ise günlük yaşam zorlaşır ve öğrenme kısıtlanır.

Aslında hepimiz günlük hayatta duyu bütünleme bozukluğu yaşarız. Yorgunluk, uykusuzluk, stres, hastalık duyularımızı organize etmemizi kısıtlar. Ancak bu durum geçicidir ve engelleyen etmenler ortadan kalktığında düzeliriz.

Bebek ve çocuklarda görülen Duyu Bütünleme Bozukluğuna bakış açısı farklıdır. Ebeveynler hareket etmenin, dokunmanın, deneyimlemenin ve oyunun çocuğun gelişimi için ne kadar önemli olduğunu bilmeyebilir. 0-6 yaş arası oyun ile öğrenmenin aktif olduğu dönemdir ve adaptif cevap vermenin yani Duyu Bütünlemenin oluşumu buna dayanır. Çocuk, köpeğin kuyruğunu ilk defa çektiğinde olumsuz bir tepki beklemez. Köpek ısırmaya çalışırsa yaşanan olumsuzluğu beyin kaydeder. Çocuk, başını sehpaya çarptığında bir daha ki sefere daha dikkatli davranır.

Duyu Bütünleme Bozukluğu olan çocuk dikkatini toplayamaz, agresif/sakin olabilir, elindekileri düşürebilir, sese aşırı/az duyarlı olabilir, yüz ifadelerini okuyamayabilir, devamlı bir yerlere çarpabilir, istemeden de olsa başkalarına zarar verebilir. Bunları istemediğinden değil, yapamadığından dolayı düzeltemiyordur.

Anne karnında başlayıp doğumla devam eden duyusal sistemin, normal gelişmesi ile temel duyuların (görme, işitme, koklama, tat, dokunma, vestibüler, proprioseptif, iç duyum) algılanır, beyinde işlenir ve adaptif cevap oluşturulur.

Duyu-Motor Gelişimi

Bir sonraki aşama olan Duyu-Motor Gelişim basamaklarının düzgün çalışması bu sekiz duyunun temelinde yükselir. Sağ-sol ayrımı, postüral güvenlik, refleks gelişimi, motor planlama, vücut imajı, uyaran alabilme duyusal girdilerle aktiflenen kas hareketleri olarak tanımlanabilir.

Algısal-Motor Gelişim bir sonraki basamağı oluşturur. El-göz koordinasyonu, postüral düzeltme, işitme- konuşma becerisi, görsel algı, uzaysal algı, dikkat etme, odaklanabilme bir kaç örnek olarak sayılabilir.

Öğrenme Piramidi- Williams & Shellenberger

Kognitif (bilişsel) Beceriler ve Akademik Beceriler basamağın en son kısmıdır. Günlük yaşam aktiviteleri, matematik gibi işlemlerin yapılması, uygun davranışların oluşturulması, söyleneni algılama ve gerekli cevabı verme gibi üst düzey beceriler gerektirir.

Öğrenmenin temelini oluşturan Duyu Bütünleme’nin bozukluğu, üst basamaklara geçişi engelleyecektir. Ergenlik dönemine giren çocukta davranış ve alışkanlık halini alacak ve okul, ev, daha sonraki ki iş hayatını olumsuz etkileyecek izler bırakacaktır.

Tüm bu nedenlerden dolayı bebeğinizin normal gelişim basamaklarını takip etmeli ve uzman görüşüne başvurmalısınız.